През миналата година имаме 870 ефективни присъди на 9 съдии, 8 депутати и един министър. Процентът на успешни дела е 90%, а процентът на оправдателни присъди около 8%. Статистиката беше представена от директора на румънската независима агенция за борба с корупцията Лаура Кьовеши по време на публично събитие, организирано от „Правосъдие за всеки“.
„Най-голямото предизвикателство беше срещу консерватизма и нежеланието да не настъпи промяната и начина на мислене. Необходима е солидарност и търпение. Четири условия са много важни - независима съдебна система – това е ключов елемент. Създаване на специализирана структура, законодателство, както и административни мерки. Статутът на магистратите коренно се промени. Никой няма право да разпорежда на даден прокурор как да работи. Има контрол от две страни- съдебен контрол и съдебен инспекторат, той е подчинен на нашия ВСС. Имаше и случаи на корупция и в ДНА, но те бяха разкрити.“ коментира още тя. Тя акцентира, че са се инициирали и промени в законодателството – например позоваване на Конституционния съд при повдигане на обвинения, което е забавяло случаите с по няколко години. Водеща е била ролята на и на гражданите и НПО сектора.
„Когато прокурор кандидатства в тази дирекцията, трябва да има минимум шест години опит, минават се интервюта, на които присъства и прокурор, но е важно, че те не получават допълнителни възнаграждения“ обясни още Кьовеши.
„Един от проблемите в България е връщането на делата. Важен е въпросът за имунитета. Нужно е разрешение за сваляне за имунитета. В Румъния не е мотивирано да се дава обяснение за сваляне на имунитета. Това няма общо с участие в определена партии. Свалянето на имунитета на министрите е важно, защото ти спира разследването. Нито едно обвиняемо лице не може да се чувства безнаказано, но ние сме длъжни до сметките им в чужбина. Имаме добро сътрудничество с Франция. Стараем се достигнем до окончателната си цел – справедливост.“ акцентира румънският топ прокурор.
„Резултатите, които постигнахме се дължат на усилия, полагани много години. Няма държава, която да може да финализира нещата за месец или година. Резултатите не сме ги постигнали само. Дължим много и на съдиите, които имаха куража. Също така приноса на НПО-сектора. Има много румънци, които вече не искат да дават подкуп. Това стана ясно, заради променения манталитет. Много чиновници отказват да получават подкуп.“ акцентира Кьовеши.
„Ние сме независима структура, но сме към румънската прокуратура. Главният прокурор не може да каже как да се води разследването. Над 10 00 евро се води случай за голяма корупция. Има законово задължение за сезиране на ДНА, има контрол как се използват СРС.“ обясни тя в заключение.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес