Ръководството на Европейският съюз и 27-те страни членки (без Великобритания) обмислят действията си, в случай, че парламентът в Лондон така и не подкрепи плана на премиера Тереза Мей за напускане на страната и тя изгуби поста си.
Основната цел е да се гарантира, че който и да дойде след нея на "Даунинг стрийт" 10 в следващите няколко месеца, да не може да спре изпълнението на споразумението или да оттегли молбата за членство, без страната да има нови евродепутати. Някои от най-твърдолинейните привърженици на Брекзит продължават да настояват, че е по-добре страната да напусне ЕС без сделка на 29 март, и искат да сменят Мей с премиер, който да следва доста по-твърда линия спрямо Брюксел, съобщи седмичникът "Обзървър", цитиран от "Дневник".
Информацията се позовава на дипломатически документ от среща на представителите на страните от ЕС с високопоставени служители от ръководството на съюза на 15 март. Един от тях е Мартин Зелмайер - генералният секретар на Европейската комисия, смятан за един от най-влиятелните хора зад кулисите. "Представете си, че имат нов министър за Брекзит или премиер. И тогава какво? Член 50 е договорен и процесът е приключил. Трябва да е ясно, че отношенията с тях не може да започват с предоговаряне на споразумението за напускане", цитира думите му "Обзървър".
В Брюксел и националните столици са притеснени от това дали тази седмица към поредицата от поражения на Тереза Мей при гласуване в парламента в Лондон няма да добави още едно и поради това са започнали да се подготвят за смяна на "Даунинг стрийт" 10.
Още не е ясно дали тази седмица - точно преди съдбоносна за Брекзит среща на върха на ЕС - Мей ще поиска удължаване на срока за задействане на напускането или за трети път ще опита да прокара сделката си. Един от дипломатите, участвали във въпросната среща в петък, заявил: "Очевидно усещането е, че е налице пълна липса на доверие към британския премиер, че ще успее да прокара тази сделка."
Зелмайер предупредил още, че ЕС не може да си позволи да поема риск с продължително (например 3 месеца) отлагане на Брекзит. Според него ЕС може да се окаже парализиран, ако британците не участват в евроизборите в края на май, а евентуален нов премиер оттегли молбата за напускане на ЕС преди 2 юли, когато трябва да заработи новият състав на Европейския парламент.
Иначе казано, ЕС може да се окаже в такава ситуация с 28-и член, който обаче няма свои представители в Европарламента, както изисква Договорът за ЕС. Всяко решение и закон, приети в такава ситуация, може да бъдат атакувани като нелегитимни.
Освен това генералният секретар на еврокомисията предложил да се поиска от Тереза Мей в писмото, с което официално ще поиска отлагане на Брекзит тази седмица, изрично да е записано, че в това време Лондон няма да се меси в дългосрочното планиране и решения на ЕС - например в преговорите за следващия 7-годишен бюджет - и че този ангажимент ще важи и за евентуален неин наследник.
Както Зелмайер, така и главният преговарящ Мишел Барние изразили съмнения, че Тереза Мей ще успее тази седмица да предложи достатъчно ясно аргументирана молба за удължаване на срока за Брекзит, "тъй като тя не го е правила никога досега". Може безкрайно да последват безсмислен трети и четвърти и т.н. вот в Лондон, но бизнесът от двете страни на Ламанша не може да чака в такава несигурност, допълнил Зелмайер.
Тереза Мей
Още от Свят
Тръмп вече има фаворите, който да бъде специален пратеник в Украйна
Става дума за Кийт Келог, бивш ръководител по национална сигурност в Белия дом, който му представи план за край на войната
Френският съд ще обяви присъдите по делото срещу Марин Льо Пен за злоупотреби с евросредства
Прокурорите поискаха петгодишна забрана за заемане на обществена длъжност за Льо Пен, което може да ѝ попречи да вземе участие в президентските избори през 2027
Мащабна ракетна атака срещу енергийната инфраструктура на Украйна
Държавният оператор на електропреносната мрежа „Укренерго“ обяви извънредни прекъсвания на електрозахранването в редица региони