„Истеризирането на отношенията в новия парламент още от първите стъпки на неговото учредяване ще има бумерангов ефект за тези, които го предизвикват, и на практика за работата на парламента като цяло. Бил съм свидетел на работата на доста поредни мандати на Народното събрание и бих искал да споделя своята гледна точка, че най-добре в името на обществения интерес са работили тези състави на НС, които са поставяли в основата на своята дейност прагматичните цели и опитът за постигането им с парламентарни средства. Не бих искал с това да кажа, че считам парламентарната борба и съперничество за нещо, което не е нормално или нежелателно. Напротив, политическото състезание, включително и в остри форми, трябва да се състои именно в парламента. А когато то не се състои в парламента, то не се състои и в обществото. И това е голямата полза от политическото състезание и конфликт в парламента. Но то трябва да има граници. Истеризирането на отношенията по повод на дребни проблеми, както, доколкото разбирам, се е случило в тази предварителна среща за учредяване на Народното събрание, е белег именно за това, че едно предварително изостряне на отношенията няма да бъде в полза на никого“. Това заяви политологът Огнян Минчев пред „Фокус“.
„Всички против ГЕРБ“ е формула, която е до голяма степен разгадаема. ГЕРБ беше хегемонната политическа сила в България през последните 12 години с малки прекъсвания. ГЕРБ на практика беше до голяма степен тази политическа формация, чиито позиции, чиито интереси, чиито решения бяха до голяма степен неоспорими от останалите парламентарни сили, както партньори, така и противници. В този смисъл срещу ГЕРБ са натрупани редица, меко казано, несъгласия, може би трябва да се изразя по-силно, които ще се проявяват и които ще водят именно към подобна широка коалиция анти-ГЕРБ, която ще оспорва наследството на ГЕРБ с оглед на недопускане на ГЕРБ да продължава своята хегемония в настоящето и бъдещето. Това е естествено. Що се отнася до втората част на вашата констатация: „всички обичат Слави“ – всички обичат Слави дотолкова, доколкото добрият резултат на неговата партия „Има такъв народ“ (ИТН) е единственото основание и единствената надежда в това Народно събрание да се формира някакъв тип коалиция и някакъв тип партньорство, което от една страна да се опита да изолира ГЕРБ, а от друга страна да се опита да осигури управление на страната. Така че „всички обичат Слави“ е всички се надяват Слави да направи това – да сформира подобна коалиция, да се превърне в център на формирането на подобна коалиция. Дали това ще се случи обаче, предстои да видим“, казва още политологът.
„България влиза в политическа фаза на турбулентност, на разпад на съществуващите до този момент политически структури, градени в продължение на повече от десетилетие от хегемонната роля на ГЕРБ. България навлиза във фаза на политически разпад, на динамика. Лошата новина освен директните последствия на този разпад върху управляемостта на страната, втората лоша новина е, че този политически разпад на този етап не ни показва никакъв път към бъдеща консолидация, не ни показва никаква посока възникване на алтернатива, която в обозримо бъдеще може да се консолидира и да осигури на България едно управление, което да бъде по-перспективно, едно бъдеще, което да бъде по-добро от настоящото. Така че тази фаза на политически разпад би могла да има две основни посоки на реализация. Първата посока е средносрочно задълбочаване на разпада, формиране на хаотични мнозинства, много чести избори, много чести правителствени кризи. Това е едната, най-неблагоприятната възможност. Втората възможност е, когато този разпад на практика покаже своите дефицити в условията на тези кризи, които преживяваме, както кризата с коронавируса, с пандемията, така икономическата криза, психологическата криза на хора, изтормозени от тези ограничения на пандемията и т.н., да имаме един откатен ефект, едно завръщане към ГЕРБ и към възобновяване на някаква по-централна роля на ГЕРБ в политическия процес. Но дори и това да се случи, това възвръщане на позиции от страна на ГЕРБ в един период след хаотичен разпад би било краткотрайно възвръщане, краткотрайно укрепване на ГЕРБ като политическа алтернатива на хаоса, кратка, мимолетна стабилизация около ГЕРБ, която ще отвори отново посоката, перспективата за политическа промяна. Да се надяваме в обозримо бъдеще тази промяна да доведе до шансове, до изгледи за една нова алтернатива, за една нова консолидация на политическата сцена в България“, коментира Огнян Минчев.
България
Огнян Минчев: България влиза в политическа фаза на турбулентност и разпад на съществуващите структури
Огнян Минчев
Още от България
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети
Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент - три важните теми за България
Очаква се членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген