Общини със запрашаване на въздуха над нормата, в които основен източник на замърсяването е битовото отопление, могат да кандидатстват за пълно финансиране на мерки за справяне с проблема. Това съобщи министър Нено Димов при представянето на оперативна програма "Околна среда 2014-2020", като уточни, че възможността е валидна за местни власти, които вече имат изработена и действаща програма за подобряване на въздуха.
Размерът на средствата за мерките за подобряване на въздуха е 111 млн. лв., съобщи ръководителят на Управляващия орган на ОПОС 2014-2020 Валерия Калчева. Над 1 млрд. лв. са договорените общо средства по оперативна програма "Околна среда 2014-2020"
Средствата ще използват за подмяна на отоплителни уреди, присъединяване към мрежата на топлофикация или газифициране, където има възможност. Новите отоплителни тела ще трябва да отговарят на изискванията за екодизайн и енергийна ефективност, обясни Калчева.
Бенефициент ще е съответната община, като тя ще определи домакинства с необходимост за преминаване към по-екологосъобразен начин на отопление.
В момента на критериите за кандидатстване отговарят градовете Монтана, Видин, Смолян, Димитровград, София-град, Бургас и Благоевград. На следващ етап ще могат да се включат и другите общини, които вече ще имат изготвени програми.
Министър Димов подчерта, че финансирането за домакинствата ще е 100% и разходите за подмяната ще са изцяло за сметка на оперативната програма.
"Програмата е съвсем ясно насочена към домакинствата и трябва да доведе до подобряване качеството на атмосферния въздух в конкретното населено място", обясни министър Димов. Той подчерта, че Европейската комисия ще следи много стриктно за постигането на резултатите, а именно намаляване на фините прахови частици.
По думите на Димов общините трябва много ясно да докажат, че заложените мерки ще постигнат устойчиви резултати.
Позицията на ЕК е, че наличният ресурс не е достатъчен и затова трябва да е фокусиран върху общини и места, в които проблемът може да бъде трайно решен, допълни министър Димов. Според него местните власти най-добре знаят какъв е работещият подход за съответното населено място, тъй като проблемите и решенията не са еднакви за всички градове.
!["Околна среда" финансира мерки срещу замърсяване от битово отопление](/static/downloads/uploads/Images_3/M/mrusen-vuzduh_2_.jpg)
Възможността е валидна за местни власти, които вече имат изработена и действаща програма за подобряване на въздуха
Фактор Фактор
Още от Улицата
Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите
Документът от 28 май 1965 г. и е на ДС подробно са описани различните нормативи разпоредби, които тогавашното правителство под ръководството на премиера Тодор Живков е дало в началото на същата година за извършване на подмяната на паспортите на тези хора
Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници
Детската работилница е под мотото "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“, тя е на всеки кръгъл час
500 кг боклук изхвърля средно българинът за година
Пластмасата е най-големият „донор“ за боклук, добрата новина е, че има намаление с 4.41% на пластмасовите опаковки в кофите за смет през 2023 година