При Законът за електронните съобщения не става въпрос за подслушване, а за проследяване на трафични данни във връзка с карантинтa. Това обясни омбудсманът Диана Ковачева в интервю за БНТ.
Тя разкри, че е отправила запитване към министъра на вътрешните работи по отношение на мерките, които се предприемат за осъществяване на контрол върху своите служители, когато имат достъп до такива трафични данни.
Ковачева подчерта, че възможността да се искат данни от мобилните оператори във връзка с карантината трябва да отпадне и с излизането от извънредното положение.
"Основният проблем в момента е, че голяма част от хората остават без доходи. Фактически те не могат да покриват своите задължения", коментира Ковачева.
"Тревогата им се насочва и към частните съдебни изпълнители, и към колекторските фирми, и към фирмите за бързи преводи", отбеляза още тя.
През последния месец до нея има увеличен брой жалби. Притесненията на хората са свързани предимно с финансовото им състояние.
Оплакванията са за нарушени потребителски права и намалени доходи.
Омбудсманът препоръча в извънредното положение са не се плащат такси, свързани със социални услуги. Става въпрос за социални услуги, които в момента се предоставят дистанционно.
Диана Ковачева
Голяма част от хората остават без доходи, а задълженията им остават, посочи още Диана Ковачева
Фактор Фактор
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"