13 Декември, 2024

Парижка хроника в петък 13-ти

Парижка хроника в петък 13-ти

Боян Радойков, снимка: Faktor.bg

Исторически трусове в три различни точки в света - Франция, Сирия, САЩ

Боян Радойков*, Париж, специално за Faktor.bg

Светът продължава да изненадва с редица исторически трусове. Франция, която е в разгара на безпрецедентна от 62 години насам политическа криза на институциите си; Сирия, където диктаторският режим се срина след 54-годишно управление и разкрива най-гнусните си тайни; САЩ, където президентът Байдън съсипа и малкото вяра, останала в демократичните институции на страната. Това са трите теми, на които е посветена тази рубрика.

Във Франция политическата криза се дължи на неспособността на политиците да отчетат метаморфозата на страната, която преминава

през дълбока политическа рекомпозиция,

белязана от разпадането на традиционните партии и появата на нови идеологически блокове. Тази ситуация поражда институционална нестабилност и трайно подкопава демокрацията.

Френската политическа сцена преживява безпрецедентна фрагментация, резултат от бавно деструктуриране, започнало през 2017 г. с изчезването на големите традиционни партии. Дясното и лявото не са изчезнали, но техните исторически въплъщения са сведени до нищожна част. През 2022 г. двете големи партии заедно имат едва 6,4 % от гласовете, в сравнение с 56 % през 2012 г. за Оланд и Саркози. Тази трансформация отвори перспективата за

три хетерогенни блока -

Макронистки, Крайната левица и Радикалната десница - с променливи съюзи, които правят политическата стабилност невъзможна.

Днес във Франция няма мнозинство и ясен път за коалиция. При липсата на бюджетни споразумения, страната изглежда обречена на законодателно разпускане или, още по-лошо - на оставка на президента. Има вероятност да остане в задънена улица до следващите парламентарни избори. Петата република е в период на изпитание и както често се случва в такива ситуации нейните недостатъци излизат наяве. Основният й проблем се състои в дисбаланса между легитимност, отговорност и власт.

***

Друга новина привличаща вниманието - след падането на Башар Асад в Сирия бяха открити запаси от каптагон и беше разкрит размерът на бизнеса с наркотици. Според експертни оценки, приходите от бизнеса, организиран от сирийския диктатор, далеч надхвърлят печалбите на всички мексикански картели взети заедно. Оказва се, че всички тези мексикански „ герои “, на които са посветени сериалите на Нетфликс, са слаба ракия или по-скоро слаба текила, в сравнение със сирийския държавен трафик.

Името на този наркотик съответства на лекарството каптагон, предлагано на пазара от германска компания в началото на 60-те години на миналия век, Каптагонът е използван като допинг в спорта между 1970 и 1990 г. поради психостимулиращите си свойства. През 90-те години на миналия век дори се говори за „мания по каптагона“ сред футболистите.

Наркотикът, известен като каптагон, има малко общо с лекарството. Въпреки че прилича на него като таблетките са щамповани с лого, имитиращо два полумесеца, запасите, заловени през 2010 г., показват, че незаконният каптагон най-често се състои от амфетамин, смесен с други вещества, като кофеин или ефедрин. Първоначално пазарът е бил снабдяван основно от Турция и Европа, по-специално от България. След присъединяването на България към Европейския съюз през 2000 г. обаче производството на каптагон се пренасочва към Близкия изток, към Сирия и Ливан.

В резултат на гражданската война в Сирия трафикът на този наркотик се превърна в един от ресурсите на въоръжените бунтовнически и джихадистки групи, както и на лоялистките сили. Сирия става известна  

като „Република Каптагон“ 

и сирийският режим използва тази търговия като средство за политическо и икономическо оцеляване в условията на международни санкции.

В опит да се ограничи тази търговия с наркотици, няколко сирийски официални лица са засегнати от американски санкции. През 2022 г. Съединените щати приеха Закон за каптагона, за да прекъснат и ликвидират трафика на каптагон от страна на режима на Башар Асад. Санкциите бяха наложени по-специално срещу Махер ал-Асад, брат на Башар и ръководител на 4-та дивизия на армията, която е контролирала лабораториите за производство на наркотици и е контролирала маршрутите за трафик.

През последните години, конфискациите на този наркотик се увеличиха в страните, граничещи със Сирия. В Ирак само през 2023 г. властите са конфискували рекордните 24 милиона таблетки каптагон. В Турция през първите десет месеца на 2024 г. са конфискувани близо десет милиона таблетки. Държавите от Персийския залив остават предпочитана дестинация за препродажба на каптагон.

***

Съединените щати са свидетели на моралния крах на администрацията на Байдън, който беше избран през 2020 г. с обещание за национално помирение и опазване на американската демокрация. Първото се оказа мираж, а второто изглежда по-застрашено от всякога.

В продължение на четири години Джо Байдън твърдеше, че гради президентството си в противовес на своя предшественик Доналд Тръмп. По-специално той твърдеше, че въплъщава уж вечните американски ценности и че насърчава разделението на властите и достойното упражняване на властта.

В края на мандата му обаче се оказва точно обратното. Примерът, даден от Джо Байдън, току-що беше зачеркнат от пълното президентско помилване, присъдено на неговия син, който имаше да излежава две присъди в затвора. И двата казуса бяха безспорни.

Синът му излъга американските данъчни власти, а Джо Байдън

излъга, когато обеща да не помилва сина си

Заличавайки отговорностите на сина си по юридическите дела, Джо Байдън оправда визията на Тръмп за политиката и властта. Резултатът е, че вече никой не вярва в политиката, а Джо Байдън потъпка принципите, които уж защитава, като например разделението на изпълнителната и съдебната власт и зачитането на върховенството на закона.

Президентското помилване на сина му също така спомага за замъгляването на всякакви етични различия между демократите и републиканците в очите на широката общественост. Най-негативните мнения за политиците се потвърждават от това решение: едни и същи непотистки практики и привилегии, които не са никога признати, и винаги са запратени към политическите опоненти.  Демократите представяха Тръмп като екзистенциална заплаха за демокрацията, но след това възприеха същите практики, за да закрилят членовете на собствения си клан.
***

Настоящата седмица завършва с неизвестни, които ще предизвикат нови несигурности. Нека бъдем реалисти - да настояваме за невъзможното, както някога гласеше един френски лозунг. Приятен уикенд на всички.

*Боян Радойков е дипломат, бивш международен служител на ООН и доктор по политически науки в Сорбоната. Повече от 20 години живее и работи в Париж.

Сподели:
Газенето на конституцията с военния ботуш е предизвикателство към етническия мир

Газенето на конституцията с военния ботуш е предизвикателство към етническия мир

Случайно ли е, че разследваните във Великобритания българи за шпионаж са посочили в показанията си Радев като лице за руско влияние

Защо никой не пита Бойко Рашков за поискания имунитет на Кирил Петков

Защо никой не пита Бойко Рашков за поискания имунитет на Кирил Петков

При нахлуването в къщата в Банкя, за да арестуват лидера на най-голямата опозиционна тогава партия дори не са му прочели правата

Голямата игра около Украйна и НАТО, ще върне ли Западът ядрения статут на страната

Голямата игра около Украйна и НАТО, ще върне ли Западът ядрения статут на страната

Това би означавало, че страната не е буферна територия, "сива зона", че е част от Запада, а това е свидетелство за необратимостта на процесите