Александър Николов
Масовите протести в Беларус, предизвикани от фалшифицираните избори и наглото поведение на диктатора Лукашенко изместиха на по-заден план един друг тежък скандал, свидетелстващ за нестихващите опити на Кремъл да се намесва с военна сила в живота на независими държави, за да се постигат имперските руски цели зад граница. Реално става дума за погазване на международни правни норми. Такъв бе случаят с арестуваните близо до Минск 33-ма руски паравоенни в самото навечерие на президентските избори.
На 29 юли беларуската информационна агенция БЕЛТА разпространи първа новината, че служителите на реда са задържали група "бойци от чуждестранна частна военна компания". По данни на БЕЛТА става дума за 33-ма бойци и това е станало през нощта на 28 срещу 29 юли.
По-късно БЕЛТА уточни, че става дума за руски граждани от частната военна компания "Вагнер". С нея се смята, че е свързан особено приближен на президента Владимир Путин и че Кремъл я използва по света като свой инструмент за влияние на места като Сирия, Венецуела и Либия и др.
Кой е Евгений Пригожин – повелителят на ЧВК „Вагнер”?
Имeто на му се превърна в синоним на неформалното присъствие на Русия в конфликтни точки, където тя има свои интереси - от Сирия до Западна Африка и Венецуела. Разследващата международна платформа The Bell разкри, че рискованата задача — да създаде частна армия — "готвачът на Путин" е получил от висшето военно ръководство, а самата идея се е родила на Петербургския икономически форуми през 2012 година. Решението обаче финансирането и организацията на ЧВК да бъде възложена на петербургския ресторантьор Евгений Пригожин се ражда в Генщаба. След 2010 година Пригожин започва да изгражда бизнеса си за доставка на храни за нуждите на държавата. Започвайки с организирането на храненето в училищата, Пригожин се прицелва в пазар, който самият той през 2011 година оценява на 1 трилион рубли.
"Ние имаме планове за армията, това са половин милион души. Милицията — два милиона…", казва тогава той в интервю.
Към края на 2012 година, по данни на Forbes, договорите на тези структури с фирми, пряко или косвено свързани с Пригожин, надхвърля 90 млрд. рубли.
Евгений Пригожин е на 58 години, завършил е спортен институт. По данни на "Росбалт", е съден два пъти. През 1979 година е осъден на 2 години условно за кражба. През 1981 година — на 12 години затвор за кражба, мошеничество, грабеж, въвличане на непълнолетни в престъпна дейност, освободен е предсрочно през 1990 година.
През 90-те години открива верига за продажба на хот дог, а през 1995-та елитния ресторант "Старата митница". Днес в холдинга му влизат едни от най-скъпите ресторанти в Русия, както и мрежа бутици "Музей на шоколада". Строи затворен комплекс "Северният Версай". През 2018 година попада в санкционния списък на САЩ заради създаването на "фабриката за тролове".
Кандидатурата на Пригожин не е случайна: той е деен човек, умеещ да постига своето - така го описват в Министерството на отбраната. Но главното е, че Пригожин лично се познава с Путин и, което е още по-важно Путин го познава. Важен фактор при избора му е и това, че за разлика от Геннадий Тимченко и Аркадий Ротенберг, също стари приятели на Путин, превърнали се в успешни бизнесмени — Пригожин не влизал в най-близкия кръг на диктатора и значително по-дълго оставал в сянка.
Фокус към беларуската афера
На 9 август в Беларус трябваше да се проведат избори за президент, а Александър Лукашенко предварително беше заявил по време на заседание на силовите структури, че противниците му може да сформират "отряди и групи бойци, които - не е изключено - да поискат да организират сбивания на площадите".
Управляващият вече четвърт век Лукашенко предупреждаваше и за някакви опити "да бъде докарана страната до Майдан" и че зад тях стояли "кукловоди". Иван Тертел, председател на Комитета за държавен контрол на Беларус, посочи ,че тези кукловоди са в "Газпром": "Такива лица са, както знаем, големи началници в "Газпром", а може и да са още по-високо".
Частните военни компании са забранени в Беларус, припомни в разгара на скандала "Ройтерс". Минск е в конфликт с местното поделение на "Газпром" и влиятелна банка, в която корпорацията има участие, като това се възприема като част от усложнените през последните месеци отношения с Москва и опита на Лукашенко да запази изгодни параметри на енергийните договори с Русия.
Появиха се и различни версии – кой стои зад провокацията, но в случая световната демократична общност получи поредния сериозен сигнал за неправомерното използване на паравоенни милиции и силоваци от Русия зад граница. Затова е без значение от кого точно са изпратени руските наемници, те са задържани от властите на Беларус като незаконно проникнали на територията на страната и следва да понесат наказателна отговорност за действията си. Част от наемниците бяха светкавично идентифицирани – сочени са за предполагаеми извършители на военни престъпления в трети страни.
Според специалните служби на Украйна част от задържаните са участвали в боевете в Източна Украйна от руска страна и следва
да бъдат разследвани за военни престъпления
Един от вагнеровците е бил снайперист на т.нар. „Киевски майдан“, когато провокатори стреляха срещу протестиращи и предизвикаха граждански стълкновения. Именно стрелбите на Киевския майдан провокираха световната общност да се солидаризира, че използването на далекобойни оръжия срещу мирни протести е престъпен акт, който следва да бъде преследван с цялата сила на закона. Затова сега експерти в сектора на сигурността призовават да бъде осигурена възможност на украинските власти да стартират процедурата за екстрадицията на предполагаемия снайперист – Андрей Петрович Бакунович, а Беларус да ограничи неговото свободно движение за да може Украйна да обоснове искането си. Подобна международна помощ за Украйна бе указана по случай разследването на сваления пътнически самолет MH-17 от руска противовъздушна ракета, изстреляна от Източна Украйна. Светът се солидаризира за съдействие за справедлив наказателен процес спрямо лицата, извършили военни престъпления на украинска територия.
Вече са публикувани данни, че част от задържаните в Беларус паравоенни са били наемници на „Вагнер“ още през 2014 г. в началото на размириците в Източна Украйна. Някои от тях са наградени с високи държавни отличия от руското правителство именно за подривната им дейност на чужда територия. Затова на украинската държава трябва да бъде предоставена възможност да защити исканията си за екстрадиция на тези „герои”, а ЕС би следвало да подкрепи това й право.
Световни наблюдатели са категорични, че арестът на 33-мата руски граждани следва да бъде разглеждан като поредното напомняне за незаконната руска интервенция в Украйна, както и много други престъпни действия на РФ спрямо независими държави, включително опитите за намеса в демократичните изборни процеси, изнудването на политически опоненти, използването на кибер атаки и други аморални постъпки с цел разединение на Запада по повод наложените спрямо Русия санкции. Ограничителните мерки спрямо Кремъл следва да продължат, като е възможно и налагането на нови при условие, че руското държавно ръководство в лицето на Владимир Путин продължава с опитите си за
подривна доминация на международната политическа сцена
Арестът в Беларус трябва да бъде сигнална лампичка и за младите руски граждани, както и за младежите от други страни, откъдето руски олигарси вербуват наемници за нуждите на частните паравоенни формирования. На тях цинично им се втълпява порочната руска позиция, че са свободни да нарушават законите в трети страни стига това да е в полза на РФ. Демократичният свят обаче няма кък да разглежда тези действия като допустими и съответстващи на международното право. Доброволците, заявяващи готовност да участват в прокси-войните на Русия, рискуват да бъдат арестувани в момента на напускане на руските териториални граници и да носят отговорност за действията си.
Всъщност използването на подобни частни армии и наемници от режима на Путин се оказа много изгодно за постигане на имперските цели на Кремъл с незаконни средства на чужди територии. Движещата трансмисия за тези специални операции се оказаха руските олигарси и други близки поддръжници на режима на Путин, включително лидери на престъпни групировки, за да отстояват руските държавни интереси зад граница, при това на невралгични места, където Кремъл не може да обоснове официално изпращане на свои армии. Това е изключително удобна форма официално Москва да се измъква от международна отговорност, и да прехвърля на частни лица негативите от подривната им дейност.
Съществуването на частни армии като "Вагнер" са предизвикателство към световния правов ред, защото утре всяка свободна държава може да бъде цел на подобни провокации. Изключително уязвими в тази посока са страните от бившия Източен блок, в това число и България. Кремъл съвсем не крие амбициите си да възроди съветската империя, дори и с цената на кръв и насилие.
Още от Петък 13
100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда
Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци
Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция
Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации
Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...
Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление