Църквата почита на 10 февруари Свети Харалампий. Живял през втори век, в град Магнезия (Тесалия) той заемал епископската катедра. Бил вече над стогодишна възраст, когато по нареждане на Септимий Север се започнало поголовно гонение и умъртвяване след жестоки мъчения на християните. За да спасят живота си, те трябвало публично да се отрекат от вярата си и да принесат жертва в езическите капища пред статуите на боговете. Без да се страхува за живота си, Магнезийският епископ Харалампий проповядвал Христовото учение.
Властниците заловили беззащитния старец и го изправили пред съд. Той се държал достойно и преди палача да спусне меча си върху него, Харалампий склопил очи и предал душата си на Бога. Така той загива мъченически за християнската вяра през 198 г.
В българския народен календар денят се нарича още
Хараланбей, Араланбей, Хараламповден, Чуминден.
Според народните представи Св. Харалампий е господар на болестите, главно на чумата. Празникът се почита предимно в Източна България, а светецът се приема и като покровител на пчеларите.
Празникът е отбелязан и като "Неделя 17 след Петдесетница - на Хананейката" - Св. свещеномъченик Харалампий. Св. мъченица Валентина.
Именници: Хараламби (означава - сияещ от радост), Харалампи, Ламби, Валентин (означава - силен, могъщ), Валентина, Валя.
Още от Вяра и демони
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“
Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"
Жития на светците
Даниил забърква България в пореден руски скандал, чества с Антоний Волколамски измисления светец Невски