24 Ноември, 2024

Поголовна чистка в японското правителство - Абе смени 14 от 19-те министри

Поголовна чистка в японското правителство - Абе смени 14 от 19-те министри

Шиндзо Абе

Това е основно изискване, за да се правят радикални промени в управлението

Японският премиер Шиндзо Абе одобри нов състав на правителството. Сменени са 14 от 19-те министри, в това число на външните работи и на отбраната, съобщават световни агенции, цитирани от Канал3.
 
Рокадите се случват малко след като японското правителство подаде оставка, а Абе я прие. Разпускането на целия кабинет е процедура, необходима за въвеждането на планираните радикални промени в правителството от страна на Либерално-демократическата партия на премиера.
 
Проучванията на обществените нагласи показват, че Шиндзо Абе е достигнал до най-ниското ниво на одобрение след завръщането си на поста през декември 2012 година. Тогава той обеща да съживи остарялата икономика на Япония и да подсили защитата на страната.
 
До неотдавна беше вероятно Абе да спечели трети мандат като лидер на управляващата партия и по този начин и премиерския пост, ставайки най-дълго управляващия премиер на Страната на изгряващото слънце.
 
Авторитетът на кабинета му спадна, след като се появиха подозрения, че премиерът фаворизира свои приближени. Той е обвиняван и в това, че прокарва за гласуване закони, към които има личен интерес.
 
Постовете си на министри в новосъставения кабинет ще запазят най-приближените сътрудници на министър-председателя – вицепремиерът и министър на финансите Таро Асо, генералният секретар на кабинета Йосихиде Суга и министърът на икономиката, търговията и промишлеността Хиросиге Секо.
 
Проблемният пост на министър на отбраната получава Ицунори Онодере, който вече е бил начело на ведомството от 2012 до 2014 година. Известен е като застъпник за повишаване на отбранителния потенциал на Япония. 
Сподели:

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс

Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка

Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков