Игор Яковенко, Каспаров.ру
"Вменяемите", по думите на Лавров, терористи превзеха Афганистан. От страната в паника бягат афганци и чуждестранни дипломати, но Русия поддържа с талибаните "добри отношения".
Президентът Ашраф Гани Ахмадзай напусна страната или по-точно просто избяга, макар че преди това се кълнеше, че ще се сражава и ще умре за своя народ.
На неговото място ще седне лидерът на талибаните молла Абдула Гани Барадар, преходното правителство ще оглави генералът в оставка Али Ахмад Джалали.
Те вече заявиха, че ще обявят създаването на
Ислямски Емират Афганистан
За да си представим нагледно случващото се, нека съпоставим биографиите на досегашния и новия лидер на Афганистан, доктора по антропология Ашраф Гани Ахмадзай и молла Абдула Гани Барадар.
Докато докторът по антропология преподава в Калифорнийския университет в Бъркли, Калифорния, моллата воюва със съветските войски. Докато докторът по антропология работи в Световната банка във Вашингтон, моллата създава терористичното движение "Талибан" и създава държава под названието "Ислямски Емират Афганистан".
Ислямският Емират Афганистан е признат дипломатически от четири държави: Обединените арабски емирства, Пакистан, Туркменистан и Саудитска Арабия.
Освен с другите си подвизи, Ислямският емират Афганистан се прочу и с това, че
предостави убежище на Осама бин Ладен и унищожи Бамианските статуи на Буда,
безценно културно наследство.
След терористичните атаки от 11 септември 2001 година САЩ унищожи Ислямският емират Афганистан като терористична държава и свали режима на талибаните. Талибаните емигрираха в съседен Пакистан и се обединиха под ръководството на Хаджи Омар, както и създадоха Ислямски емират Вазиристан.
Сега главното:
САЩ влязоха в Афганистан, за да решат две задачи.
Първата - за да си гарантират, че няма да се повтори това, което се случи на 11 септември. И конкретно - да унищожат Осама бин Ладен, който беше признат за организатор на терористичните атаки. Тази цел беше постигната на 2 май 2011 година. Вярно, не в Афганистан, а в Пакистан.
Втората задача - да се помогне на афганистанците да построят демокрация - не беше решена в продължение на 20 година, а както стана ясно сега - не е било възможно да бъде решена.
Може ли да бъдат упреквани за това САЩ, още повече сегашното ръководство, което трябваше да реши проблем, създаден от няколко предшестващи администрации?
И, въпреки това, това което се случи е
провал на САЩ
Преди всичко провал на умението да се прогнозират последствията от собствените им действия.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен призна, че администрацията е сбъркала в прогнозите си за ситуацията в Афганистан.
През юли Байдън заяви, че афганистанските правителствени сили са длъжни да се справят с талибаните.
Обявявайки за изтеглянето на войските от страната до 31 август, Байдън заяви, че "при никакви обстоятелства няма да се повтори ситуацията в Сайгон", както и, че "вероятността талибаните да завземат страната е крайно слабовероятна".
Месец по-късно талибаните влязоха в Кабул.
Това е
провал на Запада и личен позор за Байдън,
освен всичко друго и заради това, че за 20 години САЩ загубиха в Афганистан 2 300 военнослужещи и 20 хиляди ранени.
Въпросът за какво тогава са загивали американски войници неизбежно ще бъде задаван на Байдън, макар, че по-правилно би било да го зададат на Буш, Обама и Тръмп.
Впрочем, и Обама, и Тръмп водеха разговори за необходимостта от изтегляне на войските от Афганистан, а Тръмп дори сключи споразумение с талибаните, като дори забрави при обсъждането му да покани своя съюзник - правителството на Афганистан.
Изтеглянето на войските на САЩ от Афганистан беше безалтернативна мярка. Американските гласоподаватели са практически единодушни, че американски войници не трябва да умират заради демокрацията в други страни.
Но оттеглянето им не трябваше да се превръща в катастрофа за стотици хиляди афганистански съюзници.
И съвсем не беше задължително да оставят на талибаните планини от оръжия в базите си.
Ролята на Русия
През всичките 20 години докато САЩ бяха в Афганистан и удържаха тази страна в повече или по-малко безопасно за съседите и положение, Русия постоянно подкопаваше усилията им.
Постигна САЩ да се лишат от опорни бази в Централна Азия и непрекъснато разпространяваше тезата, че Афганистан е окупиран от американците.
Сега това е проблем на путинския режим...
В Москва заявиха за "добрите си отношения" с талибаните, затова "властите не са разстроени" от ситуацията в Афганистан. Това заяви директорът на азиатският департамент в МВнР Замир Кабулов.
По думите му, Русия се е отказала да евакуира посолствто и другите свои граждани в Афганистан заради превземането на Кабул от талибаните.
Нещо повече, той добави, че посолството ще продължи да работи "в обичайния си режим", защото "талибаните са гарантирани неговата сигурност".
Това се отнасяло и за други посолства.
А преди това, Сергей Лавров нарече талибаните "вменяеми хора".
Стотици хиляди афганци и страните от Запада не са съгласни с Лавров и в паника бягат от тези "вменяеми хора".
Над 60 страни евакуират собствените си граждани и призовават да бъде осигурено сигурно напускане на страната за тях и за афганистанците, които искат да направят това.
Около 80 самолета на военно-транспортната авиация на САЩ са ангажирани в евакуацията на американските дипломати, на гражданите от страни-членки на НАТО и афганистанци. Летището в Кабул продължава да цари паника, сградите и пистите са пълни с хора, които се попитват да напуснат Афганистан.
Периметърът на международното летище се намира под отбрана от американски, британски и турски войски.
Сега за тези, които Лавров нарече "вменяеми" хора.
Освен, че талибаните са терористи, нека погледнем какво конкретно вършат в превзетите територии тези "вменяеми" хора.
В тези територии те въвеждат законите на шериата.
Забраняват се телевизията, музиката, изобразителното изкуство, алкохолът, танците, компютрите, интернет, шахмата, белите обувки (бялото е цветът на талибанското знаме), всяко споменаване за секс.
Мъжете задължително трябва да носят бради, жените трябва да са закрити от глава до пети и да излизат навън само придружени от близък родственик-мъж.
Те не могат да работят и да се лекуват при лекар-мъж, не могат да отидат на гости на семейството си без разрешението на съпруга или свекъра, не могат да отидат на гости без да са придружени от роднина-мъж, нито да седят с открито лице в присъствието на друг мъж.
На 26 февруари 2001 година молла Омар издаде декрет за разрушаването на всички неислямски паметници в страната. Още след месец, през март същата година талибаните взривиха двете гигантски уникални статуи на Буда, изрязани в скалите на Бамиан през III и VI в.
Освен многобройните публични екзекуции и терористични атаки, извършени от талибаните са известни и случаи на техни непълнолетни жертви. През 2007 година в провинция Пактика талибаните разстрелват ученик, защото изучавал английски език. През 2010 година в провинция Гилменд е екзекутирано 7-годишно момче по обвинение в шпионаж. През 2011 година те обесват 8-годишно дете, чиито баща, служещ в полицията, отказал да премине на тяхна страна...
Равносметката
Провалът на САЩ още веднъж показва, че прогресистките, просветителски войни са обречени на поражение. Че е невъзможно хората с тояга да бъдат вкарани в рая: дали комунистическия, дали демократичния.
И да кажем, че Байдън ще преживее временния си позор, доколкото голяма част от американците го поддържат за изтеглянето на войските.
А путинска Русия неизбежно я очакват сериозни проблеми.
Още от Хляб и пасти
Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС
Бившият съдържател на явочна квартира на ДС и някогашна влиятелна фигура в БКП от средата на 90-те години Александър Маринов и „стратег“ на президента Румен Радев допреди две години стана учредител на новата партия
Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура
Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника
Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм
Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо