27 Ноември, 2024

Да събереш в себе си болката и страданията на хиляди хора или просто „Записки за българските страдания“

Да събереш в себе си болката и страданията на хиляди хора или просто „Записки за българските страдания“

Петко Огойски

В памет на Петко Огойски, който ни напусна преди седмица

Жеко Стоянов

Аз съм Мургаш и скалите,
на потайните пазви хайдушки.
И съм внук на незнаен войвода.
. . .
Затова, о, задрямали братя,
Все на бунт призовавам народа.

Петко Геогриев Михайлов Мургашки – това е пълното име на незабравимия Петко Огойски, който си отиде от този свят преди няколко дни, оставяйки ясен завет на всички нас, българите:
„България пазете! България пазете!“
Мисля, че беше в началото на далечната 1963 г., когато в Старозагорския политически затвор пристигна за втори път поетът, писателят, човекът Петко Огойски. Това беше време, когато комунистическата власт беше зажадняла за кръв и отмъщение. Смяташе, че е приключила своята работа с врага - българския враг, който се осмели да се опълчи на наложилата се със сила комунистическа диктатура.
За кратко време - само за няколко месеца, бяха избити със или без съд и присъда стотици хора. Безследно изчезнаха много български чеда заради това, че 

не бяха съгласни с насилствено наложената диктатура

Избиха до крак горяните, излезли да отстояват правото си на собствена земя!
Мнозина от будните българи потърсиха спасение в бягство през границата, но огромна част от тях бяха избити или вкарани в затворите и концентрационните лагери. Малка част намериха свободата зад граница, като поеха тежкия път на политически изгнаници в различни страни по света.
Петко Огойски пристигна в затвора в Стара Загора, когато ДС със всички средства се опитваше да унищожи останалите живи политически затворници. Опитваха се да ни пречупят и ни караха да подпишем декларация, че се отказваме от своите убеждения или че сме готови да служим на властта. Започваше изграждането на „реалния“ социализъм в България – пътят трябваше да се разчисти! Опозицията беше обезкървена и унищожена! Останалите живи политически затворници със смъртни и тежки присъди бяхме отчаяни. Всяко различно мислене се заличаваше в зародиш.
В средата на лятото на 1961 г. бяха задържани студенти, работници и земеделци, обвинени в създаването на нелегална организация, целяща да събори народната власт с преврат, бунт или метеж, за което деяние наказанието по чл. 70 от НК беше не по-малко от 

20 години затвор или смърт чрез разстрел

В процеса, воден срещу мен и още осем човека, бяха осъдени на смърт двама, единият от които бях аз – Жеко Стоянов Иванов Матев. Другите съпроцесници бяха с присъди от по 20 години. Сред тях беше и Петко Илиев (след демократичните промени той беше народен представител в 37-то и 38-то Народно събрание). Вината ни беше, че четем и разпространяваме литература с антикомунистическо съдържание. Обвиниха ни, че сме създали групи и организации срещу народната власт в Сливенски, Ямболски, Софийски и Бургаски окръзи. Присъдите бяха тежки. Ние, всички осъдени без изключение, дълбоко 

вярвахме, че комунизмът ще си отиде

 Че този човеконенавистен обществен строй не може да продължава дълго. В следствения блок на ДС в София (килиите бяха под 7-мо отделение на Софийския централен затвор) имаше тунел, по който по време на следствието ни изкарваха на мним разстрел, за да ни пречупят психически и да ни накарат да признаем вината си. Интересен факт е, че веднага след демократичните промени тези подземия бяха затрупани с пръст. Офицер от затвора ме заведе на мястото в качеството ми на народен представител и ми обясни, че след 9 септември 1944 г. в подземието не е имало следствени българи. Че това се е случвало по време на фашисткия режим у нас. Офицерът беше млад и е възможно да не е знаел за ужасите, мъките и страданията, които преживяхме по време на денонощните издевателства над нас. 
Тогава началник следствен отдел на ДС (мисля, че по-късно стана заместник главен прокурор на НРБ) беше генерал Димитър Капитанов. На въпроса на генерала „ Жеко, вие луди ли сте? Как ще ни свалите от власт, когато ДС, съдът, прокуратурата, армията, начело с комунистите от България и страните от Източна Европа, са с нас?“ аз отговарях, че когато отнемеш собствеността на човека, когато му вземеш свободата, когато го лишиш от граждански и политически права, той - Народът, рано или късно 

ще поиска равносметка за стореното

Не се наложи! Комунистическата система се разпадна сама. Рухна в цяла Източна Европа и във „великия“ СССР!
Защо ви пиша всичко това? 
Ние, от ямболската „конспирация“, бяхме набедени от комунистическите тайни служби. Твърдяха, че сме подготвяли метеж, че сме имали радиостанции. Измисляха различни обвинения и версии – дори че сме разполагали с оръжие, закупено с пари от гнилия империализъм! Това, че не се огънахме, даде надежда на останалите политически затворници, че не всичко е свършило, че комунизмът не е толкова всемогъщ, както го представяха неговите апологети.
Ние платихме висока цена – трудно е днес да разказвам за това. Петко Огойски също беше набеден за враг на народа, защото създаваше „вражески стихове“. По-важното е, че с престоя си в лагерите и в затворите чрез своя несломим дух, с борческите си стихове, написани зад решетките, той внесе 

нова надежда

 Не всичко е загубено, си мислехме ние, след като има човек като Петко Огойски, който в своите антикомунистически творби не пряко, а с алегоричен език зове за борба, за демокрация и човешки права.
Петко стана любимец на затворниците. Разпитваше всеки един по какви причини е в затвора, какво е направил, за да му отнемат свободата комунистите. Той имаше феноменална памет, запомняше всеки човек с неговата съдба, с имената на близките и приятелите му. Често през годините, макар и двамата да бяхме вече в напреднала възраст, се допитвах до него за забравени моменти от затворническия ни живот или за имена на хора, с които сме били заедно там, и той помнеше всичко.
В последно време много безотговорно се използват определения като „велик“, „огромен“, „единствен“. Думи, изгубили вече силата и смисъла, който носят. Петко не беше велик, както не е велик Захари Стоянов. Те са големи българи, отдали целия си съзнателен живот за каузата България.
Захари Стоянов възкреси в националната ни памет борбите за национално освобождение по време на петвековното робство. Веднага обаче бих искал да добавя едно НО – но тези борби са водени за национално освобождение от чужд поробител.
А Петко Огойски по подобие на медвенското овчарче от Котленско сътвори трилогията 
„Записки за българските страдания“,  за да опише 

братоубийството на българи от българи

 С мъка и болка събра в себе си страданията на многобройните гонени, изтезавани, убивани ... от българи! Колко труд! И кой друг е готов за такъв героизъм - да вмести в душата си болката и страданията на хиляди хора. Да ги съхрани чрез феноменалната си памет, да ги предаде на съвременните и бъдещите поколения, за да не забравят никога за този престъпен режим, който погуби хиляди животи и промени съдбата на цяло поколение!
За съжаление от десетилетия у нас се заличават следите на престъпниците от комунистическите служби - чрез унищожаване на техните досиета, чрез засекретяването им още от времето на Атанас Семерджиев, който издаде изрична заповед във връзка с това с цел да бъдат предпазени „особено ценните“ сътрудници на ДС. Всички те действаха с физически и психически прийоми, заимствани от Светата инквизиция през Средновековието, от нацистките похвати за унищожаване на хиляди хора в концлагерите, от сталинската максима „няма човек – няма проблем“, чрез която бяха ликвидирани милиони руски граждани. Нашите сатрапи взеха всичко от тези човеконенавистни системи, унифицираха го и го усъвършенстваха, за да го приложат за физическо и психическо малтретиране на своите братя българи. 
Днес виним хората, защото все още не виждат очевидни истини.
Но все още наследниците на сатрапите и апологетите от миналото манипулират обществото.

 Не спират измамите и фалшифицирането на историята ни

 Опитват се да преиначат и да потулят истината. Да насаждат неверни твърдения и фалшиви представи в младото поколение. 
Петко Огойски със своите стихове, разкази и най-вече със „Записки за българските страдания“ трябва и ще достигне до младите хора. Вярвам, че те ще проявят интерес към близкото ни минало, и книгите на Петко ще се четат, за да убедят бъдещите поколения, че никога не трябва да се повтарят зверствата и изстъпленията към изстрадалия български народ. 

Где кажете тайно да забегна
И далече от света
Да намеря крепостта последна
Непревзета йощ от подлостта
Бих издигнал кули донебесни
Бойници на моя бастион –
Мойте мисли – сенки безтелесни
Там ще вдигнат гордия си трон.
Нека хала край стените скита 
И мълвата хитро ме проклина
Гордо аз ще пея над стените,
Само аз, но в моята родина! 

Б.А. Стиховете са на Петко Огойски, цитирани по памет от Жеко Стоянов.
Сподели:
 Преди 35 години Петър Младенов признава фалита пред ДС

Преди 35 години Петър Младенов признава фалита пред ДС

Другари, картината в икономиката е потресаваща! След 1983 г. сме на минус, изтъква новия генерален секретар на БКП

Преди 35 години 100 000 души излязоха на първия свободен митинг

Преди 35 години 100 000 души излязоха на първия свободен митинг

Организирането му е обръждано от определен кръг участници в дома на Анжел Вагенщайн, режисьор и член на БКП преди 9 септември 1944 г.

С манипулативен референдум кметът на Казанлък Галина Стоянова иска да изпере престъпния комунизъм

С манипулативен референдум кметът на Казанлък Галина Стоянова иска да изпере престъпния комунизъм

Видната русофилка Галина Стоянова никога до сега не е почела жертвите на тоталитарния комунистически режим в България