24 Ноември, 2024

Войните на Цветанов с адвокатурата

Войните на Цветанов с адвокатурата

 

"Престъпниците се чувстват защитени от адвокатите, които всъщност получават хонорарите си от извършена престъпна дейност."

Това е една от запомнящите се реплики на бившия вицепремиер и вътрешен министър Цветан Цветанов по адрес на българските адвокати, изречена по "Дарик" на 9 юли 2011 г. Реакцията му бе в отговор на позиция на Висшия адвокатски съвет по повод на друга негова изява, заради която адвокатите поискаха от президента и парламента да вземат мерки срещу Цветанов, защото с атаките си към съда и адвокатурата руши държавността и нарушава Конституцията, пише „Правен свят”.

Два дни по-рано Цветанов даде интервю за в. "Труд", в което пък "разтълкува" и демистифицира връзката адвокати – съдии.

"Сами разбирате, че въпреки множеството прояви на престъпна дейност, заради перфектната стиковка на адвокати и съдии, заради тази симбиоза на организираната престъпност с правораздаването у нас, формални поводи за пускането на задържаните лица винаги ще се намерят... За мен важното е, че имаме системен подход, стратегическо планиране и мислене и в крайна сметка резултатите са налице – неутрализираме престъпните групи. Независимо че това ни коства много енергия, че хабим пари на българския данъкоплатец, че е необходим допълнителен финансов ресурс, за да задоволим претенциите на адвокатите и на съдиите, които неглижират труда на полицаите."

Няколко месеца по-късно Цветанов обяви пред "Нова телевизия", че "когато подсъдимите си наемат най-силните адвокати в страната, тогава се получава дисбаланс!", което все пак може да се приеме и като комплимент за защитниците. Тогава Цветанов обаче поиска от ВСС да обърне внимание на адвокатите, защото умишлено бавели делата – с което показа, че тотално не разбира механизмите и правомощията, по които функционират основни институции и власти в държавата, въпреки високата си позиция в управлението ѝ.

Друга негова идея беше адвокатите да не говорят с медиите. "Защо съдът не е казал: "Господа адвокати, като тече един съдебен процес, вие не трябва да излагате публично това, което всъщност имате като хипотеза, а само може да го правите в съдебната зала?", попита обвинително Цветанов и пред БНТ през май 2011 г. "Малка подробност" е, че той почти ежедневно раздаваше присъди от парламентарната трибуна и от ефира на националните медии, за което има заведени и дела срещу държавата в Страсбург. В България едно такова дело – заведено от съдия Мирослава Тодорова, бе спряно заради имунитета му.   

Тези атаки срещу адвокатурата през годините от страна на Цветан Цветанов днес го поставят в доста неудобна позиция като обвиняем. Днес обаче той не отговори на въпроса какво мисли за адвокатите на престъпниците. Удобно е забравил идеята си за налагане на мълчание на адвокатите и тактично остави Менко Менков да говори за обвинението му.

Сподели:

Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура

Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника

Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм

Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо

Избегнахме капана на Борисов, Пеевски и Възраждане

От партията на Костадинов искат да превърнат България в Беларус и са огромна заплаха за всичко, за което сме се борили