28 Ноември, 2024

Доживях да ме обиждат и на „трети дядо”

Доживях да ме обиждат и на „трети дядо”

Александър Йорданов

Негодници, но все още вярвам, че ще се свършат клеветниците в нашата България

Александър Йорданов

Националният ни празник 3 март ми даде повод да напиша няколко статии, в които изразих мнението си за този ден,който не обединява, а разделя българите. И дава повод за чуждопоклонничество, което само по себе си е отрицание на понятието "национален празник". Практически определени среди у нас превърнаха националното в междунационално. И естествено празникът изчезна. Останаха скандалните и провокационни приказки на един чужденец – руският патриарх Кирил, разправиите между политици – българофили и българофоби, проруската медийна пропаганда и унизително приклекналата за целуване на ръка вицепрезидентка. Това бе тая година 3 март. Как ще бъде догодина е рано да се каже. Дано сме разбрали,че не е хубаво

 да превръщаме националния си празник в чуждопоклонничество

 Никоя друга държава така не прави. Не е морално, не е патриотично. Но в тази връзка и по повод написаното от мен, отново негодници пуснаха лъжата, че видите ли Йорданов имал "трети дядо". И то не какъв да е дядо, а дядо – убиец на ястребинчета. Та във връзка с тази лъжа пиша този текст, с който искам да заявя на тъпанарите, че нямам "трети дядо".
Дядо Иван и дядо Александър, на когото съм кръстен, са моите единствени дядовци. Вярно е, че дойдоха времена, в които човек може да си избере социален пол. Може да си избере и „социален дядо” – трети, четвърти, пети дори. Можеш 

да имаш вече дори бабодед

 Но аз принадлежа на поколението с двама дядовци – по бащина и по майчина линия. И с две баби – техните булки. 
Първият ми дядо, по майчина линия, е дядо Иван от село Бреница.Това е онова врачанско село в което отдавна не карат с вино воденица. А някога какво вино само правеше дядо! Оцелял бе той в сраженията при завоя на река Черна в Първата световна война. Върнал се у дома, запретнал ръкави – орал, сял, жънел, вършеел, лозе гледал, жива стока чувал, че и майстор железар си падал. Намерил си и работлива стопанка – баба ми. Задомили се. Вдигнали свой дом. Четири деца им се родили. Но страшна беда ги сполетяла. Тя сполетя и целият ни народ. Появили се лошите хора и им прибрали земята и „животинките” за „общо ползване”. Тръшкал се дядо, попържал ги, те пък му отговорили с прикладите на пушките. Но животът е по-силен от лошите хора. Помня как дядо се връщаше към залез слънце от текезесето капнал от умора, но не подвиваше крак, а веднага се хващаше за мотиката, за да прекопае градината. Дълго мога да разказвам за него.
Дядо Александър, по бащина линия, е родом от Свиленград. След Първата световна се заселва в Бяла Слатина и става чиновник в Земеделска банка. Баща ми, Ациката, както го знаеха неговите връстници, завършва право в Софийския университет, пише стихотворения. Но

 идва зловещият месец септември на 1944

 година и новата власт бързо го отказва от мерака му да работи като юрист. А причината е елементарна:спомнили си местните комунисти, че той много се бил радвал, когато през войната сме си върнали Южна Добруджа, бил легионер, т.е. патриот. А това в държава, в която народът трябва да бъде приучен да обича своите окупатори, е много лошо. Но както и да е. Излиза татко от кауша, излиза жив и от "трудовите войски", и заминава за Варна, където среща дъщерята на дядо Иван. И в един хубав зимен ден на 1952 година за първи път проплаква моя милост. Всички новородени плачат. Но моят рев е бил кански. Защото се оказва, че вместо да се родя във Варна, 

съм се родил в град Сталин
 
На снимката(в галерия) виждате баща ми заедно с голямата българска поетеса Елисавета Багряна. Знаеха се от времето "преди". Снимката е от Варна, от Дома на писателите. 
Запомнил съм дядо Александър като важен, достолепен, винаги изрядно облечен. Къщата му бе край „барата”, но след като почина и тя си отиде. Затова пък в Бяла Слатина има паметник и площад на името на местната терористка – убийцата Цола. 
Дядо Иван и дядо Александър отдавна ги няма. А аз какво доживях? Доживях да ме обиждат на „трети дядо”. Гьостерица да имах, щях да я развъртя. На улицата да ги срещна плесница ще им зашлевя. Защото са негодници. Една надеждица ми е останала. Все още вярвам, че все някога ще се свършат клеветниците в нашата България.
Сподели:
 Преди 35 години Петър Младенов признава фалита пред ДС

Преди 35 години Петър Младенов признава фалита пред ДС

Другари, картината в икономиката е потресаваща! След 1983 г. сме на минус, изтъква новия генерален секретар на БКП

Преди 35 години 100 000 души излязоха на първия свободен митинг

Преди 35 години 100 000 души излязоха на първия свободен митинг

Организирането му е обръждано от определен кръг участници в дома на Анжел Вагенщайн, режисьор и член на БКП преди 9 септември 1944 г.

С манипулативен референдум кметът на Казанлък Галина Стоянова иска да изпере престъпния комунизъм

С манипулативен референдум кметът на Казанлък Галина Стоянова иска да изпере престъпния комунизъм

Видната русофилка Галина Стоянова никога до сега не е почела жертвите на тоталитарния комунистически режим в България