Това разкрива британският в. "Дейли експрес", позовавайки се на новооткрити документи за режима на Хитлер.
Херман Гьоринг бил автор на зловещата идея. Той търсел оригинален и ефикасен начин да повиши рейтинга си в очите на Хитлер. Командващият германските ВВС искал да нанесе болезнен удар с големи щети по САЩ, след като те влезли във войната заради японската бомбардировка над американската ВМС база в Пърл Харбър през декември 1941 г., твърди историкът Дейвид Бейкър.
Германия обаче нямала самолети, които могат да прелетят до Америка и обратно без презареждане във въздуха, за да я бомбардират.
Гьоринг привлякъл австрийския изобретател Ойген Зенгер, който още през 30-те години представил оригинален проект за нискоорбитален ракетоплан, наречен "Сребърна птица", способен да достигне всяка точка на земното кълбо. Зенгер получил екип и конструкторско бюро в Хамбург да разработва проекта си.
Ракетопланът трябвало да бъде изведен на ниска космическа орбита - около 130 км над повърхността. Той щял да стартира от монорелсова 2-километрова рампа с помощта на 36 ракетни двигателя "Фау-2". След като в края на релсата бъде изхвърлен мощно нагоре, щял да се включи собственият му двигател, който да го изведе на полукосмическа височина, в която да прелети до Ню Йорк с минимално гориво в разредената атмосфера и с огромна скорост.
Над Ню Йорк пилотът трябвало да взриви бомбата с радиоактивен пясък, която да вдигне смъртоносен облак над града. По-нанатък "Сребърната птица" щяла да прелети до съюзническа Япония, където да се снижи и да кацне.
Зенгер, който бил брилянтен математик и инженер, разработил заданието, но междувременно нещата се променили и вниманието на Берлин било погълнато от неудачите по другите фронтове. Гьоринг насочил ресурсите към други по-актуални задачи.
След войната Зенгер бил дирен от Сталин, за да работи за СССР, но не бил открит. Попаднал при американците и дал много оригинални идеи за тяхната космическа програма.
Още от На всеки километър
Преди 35 години 100 000 души излязоха на първия свободен митинг
Организирането му е обръждано от определен кръг участници в дома на Анжел Вагенщайн, режисьор и член на БКП преди 9 септември 1944 г.
С манипулативен референдум кметът на Казанлък Галина Стоянова иска да изпере престъпния комунизъм
Видната русофилка Галина Стоянова никога до сега не е почела жертвите на тоталитарния комунистически режим в България
80 години от бомбардировките над София, разрушили голямата книжарница на Чипеви
През декември 1944 си отива и Т. Ф. Чипев, основателят-патриарх на книгоиздателството.