24 Ноември, 2024

Преди 23 години танковете и лъжата взеха главата на Петър Младенов

Преди 23 години танковете и лъжата  взеха главата на Петър Младенов

 

6  юли трябва да остане в историята като ден – урок за политиците и държавниците на България. Преди 23 години, в зората на родната демокрация Петър Младенов подава оставка, като председател (президент) на Република България, след мощен обществен натиск, заради изречената фраза "По-добре е танковете да дойдат".

Бившият външен министър от епохата на комунизма Петър Младенов заменя Тодор Живков  като председател на Държавния съвет на 17 декември 1989 г. След промяна на Конституцията на 3 април 1990 г. Държавният съвет е разформирован и той е избран за председател (президент) на Републиката.

Според разпространен от СДС видеозапис по време на протестния митинг от 14 декември 1989 г. Младенов е уловен от камерата на кинорежисьора Евгени Михайлов да изрича фразата "По-добре танковете да дойдат". След публични протести през юли 1990 г. той се оттегля от поста и от активния политически живот.

Как се стига до фразата с танковете, разказва Евгени Михайлов: „На 14 декември 1989 г. хората, събрали се пред Народното събрание, очакваха народните представители да изпълнят обещанието си от предния ден, че ще бъде отменен Член първи от българската конституция, който гласеше, че ръководна роля има БКП. Неочаквано в парламента решиха да не го отменят в този ден, но никой не излезе да обясни на хората защо не се отменя. Така се създаде напрежение и се струпаха около 15-20 000 души около Народното събрание. Лидерите на тогавашната опозиция от СДС призоваха хората да се разотидат по къщите си мирно и тихо и те започнаха да се разотиват. Точно в този момент от Народното събрание излязоха няколко народни представители, които се опитваха нещо да обясняват, но нямаха мегафони. Излезе и президентът Петър Младенов, докараха една кола с малка уредбичка, той се опита да говори нещо, но никой не чуваше нищо. И Петър Младенов, който преди да стане президент на мястото на Тодор Живков, беше близо 30 години външен министър и е свикнал само на ръкопляскания и овации, не можа да понесе, че хората го освиркват и дюдюкат. 

И така в яда си нарече хората екстремисти и изрече още куп други недомислени фрази, като накрая, хвърляйки мегафона на влизане в Народното събрание, се спря на вратата и се обърна към най-приближените си, между които беше и ген. Добри Джуров, и каза: „Най-добре е танковете да дойдат”. Няма да влизам в подробности, само ще кажа, че шест месеца по-късно, когато този материал беше показан по време на предизборната кампания през юни 1990 г., когато бяха първите демократични избори, Петър Младенов отрече да е казвал подобна фраза. Обяви, че това е манипулация, клевета и монтаж. Започна следствие, разпити, беше назначена експертна комисия, която трябваше да изследва записа. Накрая, когато се доказа, че записът е автентичен, студентите поискаха оставката на Петър Младенов. И след известно опъване той си я подаде”.

Този епизод преобърна по някакъв начин историята на България, но е показателен за регреса в морала на политиците от БСП/БКП. Днес те не се притесняват открито да лъжат избирателите си и гражданите и цинично искат ежедневно да им прощаваме лъжите.

23 години след бунтовете срещу лъжата на Петър Младенов България отново е обхваната от протести, срещу морала на политиците от същата партия. 23-и ден лидерът на БСП  Сергей Станишев и излъченият от него премиер Пламен Орешарски отказват да подадат оставка, защото излъгаха обществото, че ще има честно и прозрачно управление, без задкулисия и кукловоди.

Сподели:

Преди 35 години 100 000 души излязоха на първия свободен митинг

Организирането му е обръждано от определен кръг участници в дома на Анжел Вагенщайн, режисьор и член на БКП преди 9 септември 1944 г.

С манипулативен референдум кметът на Казанлък Галина Стоянова иска да изпере престъпния комунизъм

Видната русофилка Галина Стоянова никога до сега не е почела жертвите на тоталитарния комунистически режим в България

80 години от бомбардировките над София, разрушили голямата книжарница на Чипеви

През декември 1944 си отива и Т. Ф. Чипев, основателят-патриарх на книгоиздателството.