Според мен шансовете за стабилно управление са много големи. Всички говорят за мажоритарно евентуално гласуване, смяна на избирателната система. Така изглежда мажоритарният състав на парламента сега– една голяма управляваща партия, една голяма опозиция и една-две партниращи си с тях партии. В най-опростения вариант би трябвало да има три партии, сега са пет, но спокойно можем да приемем, че наличието на парламентарна група, свързана с партия „Воля“, е просто стечение на обстоятелства. Това заяви политологът Димитър Димитров в интервю за Радио „Фокус“
Мнозинството, водено от ГЕРБ, най-вероятно ще бъде мнозинство, в което партньори на ГЕРБ ще бъдат депутатите от парламентарната група на Коалиция „Обединени патриоти“. Извън това, ще може да се разчита при отделни гласувания на парламентаристите от партия „Воля“. Много вероятно е да се образуват и тематични коалиции, в които ще участват и ДПС. Те ще бъдат по определени проблеми и най-вече в областта на европейската проблематика, просто защото ДПС ще се опита да се разграничи от ДОСТ точно по линията разделението между Турция и Европа, каза той.
Още не са оповестени екипите, които ще преговарят, но предполагам, че във финалната развръзка ще бъдат разговори между тримата, представляващи патриотичния съюз, и министър-председателя. По-сложно нещата ще изглеждат, ако, Коалицията „Обединени патриоти“ междувременно не успее да съгласува една обща позиция, тъй като знаете, че там има три партии и понякога те говорят разнопосочно.
За да се състави мнозинство, което изключва ГЕРБ, трябва да участват и всички останали. Тъй като многократно е заявена позицията от Корнелия Нинова, че БСП няма да опитва трети път да съставя мнозинство в партньорство с ДПС, подобна конструкция би изглеждала нещо като отмятане от казаната дума, да не говоря за предателство. Ще предизвика шумен и при всички случаи публичен протест. На левицата едва ли й е необходимо това нещо, допълни политологът.
Със сигурност ще промени малко ритъма на работа в парламента, тъй като този път всичко, което се казва от името на левицата, ще тежи повече. Те ще имат повече говорители и няма да им се налага например, ако искат да попитат Конституционния съд за нещо, да преговарят евентуално с други парламентарни групи. Просто ще имат ясен облик на силна парламентарна опозиция. Не би било добре за страната, ако мнозинството и опозицията не могат да се договорят по ключови теми в нашето публично изразявано мнение по повод на Европейския съюз, когато се касае за бъдещето на Европа или когато се касае до следващата година, която ще бъде доминирана от нашето председателство на Европейския съвет. Добре е и опозицията, и мнозинството да имат максимално, доколкото е възможно, съгласувана позиция. Това мнение ще тежи повече, отколкото ако започнем да консумираме европейския дневен ред или дневния ред с откритите въпроси, отнасящи се до Европейския съюз за вътрешнополитическа употреба. Не е много лесно да се съгласуват такива позиции, но е добре, ако не друго, поне да се направи опит, каза Димитров.
Още от България
Тодор Тагарев: Нищожна е вероятността Путин да използва ядрено оръжие, знае какво го очаква
Сигурността на балтийските страни не е отделен проблем от тази на Европейския съюз, категорична е Раса Юкниявичене
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим
Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност
Плевнелиев: Радев има план за властта, зад него са агенти на ДС и много олигарси
На следващите избори България наистина ще бъде на ръба да попадне изцяло отровена от популизма