Кандидатите за президент на Украйна Владимир Зеленски и Петро Порошенко ще проведат дебати на киевския стадион „Олимпийски“ на 19 април от 19 часа, съобщи в сряда пресслужбата на действащия държавен глава във „Фейсбук“, предава ТАСС.
От там подчертават, че решението е взето „изключително заради гражданите на Украйна, които имат право да чуят и двамата кандидати преди гласуването, изключително от уважение към законите на Украйна и честните избори“ и призоваха привържениците на Порошенко да отидат на стадиона и да го подкрепят.
Съобщението също така съдържа искане да не се вземат „никакви факли, тръби, барабани и други подобни“. „Няма да се състезаваме, кой кого ще надвика. Донесете със себе си знамена и символи в държавните цветове на Украйна и Европейския съюз“, отбеляза пресслужбата.
Времето на началото на дебата между кандидатите за президент в Украйна стана предмет на спекулации през изминалата седмица. Първоначално Зеленски предложи на Порошенко да се срещнат на Олимпийския стадион в Киев на 19 април в 19:00 часа. ЦИК на Украйна и Обществената телевизия заявиха, че кандидатите трябва да проведат дебат в студиото на 19 април в 20:00 часа, съгласно закона. След това Порошенко предложи на Зеленски дебат на 14 април на стадиона и на 19 в телевизионното студио. Зеленски обаче не промени решението си.
В резултат на това на 14 април Порошенко се появи на стадиона без опонента си. По-късно от щаба на държавния глава заявиха, че Порошенко е готов да дойде на стадиона за разговори със Зеленски и 19 април, но между 16:00 и 18:00, за да успеят да отидат на дебата за "Обществената телевизия" до 20:00 часа. Позицията на противника остана същата и в крайна сметка Порошенко бе принуден да се съгласи с времето, определено от Зеленски - 19:00.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.