14 Юни, 2026

Проданов за мерките на кабинета: Това е само началото

снимка: БГНЕС

България трябва да покаже фискална дисциплина в първата си година в еврозоната и изпълнението на Маастрихтските критерии, подчерта още депутатът от "Прогресивна България"

Предложените от правителството мерки за ограничаване на бюджетния дефицит са само началото на по-широк пакет от политики, които ще залегнат в бюджетите за 2026 и 2027 година. Това заяви председателят на временната парламентарна комисия по бюджет и финанси Константин Проданов в предаването „Денят започва“.

По думите му основната цел е дефицитът да бъде върнат под границата от 3 процента. Още в началото на май Проданов предупреди за притеснителни тенденции и рекордна дупка в държавната хазна.

България трябва да покаже фискална дисциплина в първата си година в еврозоната. Изпълнението на Маастрихтските критерии изисква стабилни публични финанси, а превишаването на дефицита би изпратило лош сигнал както вътре в страната, така и към международните партньори.

Проданов отхвърли сравненията с рестрикциите от финансовата криза през 2009 година. Той обясни, че управляващите предлагат по-голяма ефективност в бюджетната сфера.

От 1 септември на всички министерства са дадени указания да редуцират разходите за персонал с 10%. Това ще се случи чрез закриване на незаети щатове и структурни промени, без да се намаляват индивидуалните заплати. Депутатът посочи, че пазарът на труда в момента е прегрял и евентуално съкратените служители лесно ще си намерят нова работа.

Финансовата ситуация изисква спешни действия, тъй като към края на април дефицитът вече достига 1,75 милиарда лева или 1,4% от БВП. Председателят на комисията добави към тази сума и 2,5 милиарда евро неразплатени задължения на държавата.

Допълнителна тежест създават плащания за над 1 милиард лева по общинската инвестиционна програма и необходимостта от авансово финансиране между 3 и 3,5 милиарда лева по Плана за възстановяване и устойчивост.

Проданов предупреди да не се изчерпва фискалният резерв, за да остане буфер при глобални кризи, и допусна използването на дългово финансиране. Относно възнагражденията в бюджетния сектор той потвърди вече поетия ангажимент за увеличение с 5%, но уточни, че занапред ръстът им ще се определя след ежегодни анализи на възможностите на държавата.

Сподели:
ЕС праща в миналото евтиното пазаруване от Китай

ЕС праща в миналото евтиното пазаруване от Китай

Ерата на ултраевтиното пазаруване на азиатски пазари като Temu, Shein и AliExpress е към края си

Радев след срещата с Фидан: Турция е съгласна да предоговори ''Боташ''

Радев след срещата с Фидан: Турция е съгласна да предоговори ''Боташ''

Турската страна има интерес транспортният поток през нашата страна да се увеличи. Ние имаме същият този интерес, така че ще работим в това направление, добави още премиерът

 Кристалина Георгиева: ЕС трябва да уеднакви ДДС

Кристалина Георгиева: ЕС трябва да уеднакви ДДС

Тя отбеляза, че финансовата сигурност е все по-застрашена заради развитието на изкуствения интелект

Коментари (0)