След като близо 180 съдии поискаха извинение от министъра на правосъдието Данаил Кирилов и зам.-главния прокурор Иван Гешев, днес Асоциацията на прокурорите излезе със становище за подписката и призова обвинителите и следователите да се присъединят към него с декларации. Преди седмица първоначално 64 съдии, чийто брой непрекъснато нараства, излязоха с отворено писмо, в което заявиха, че са възмутени от поведението на Кирилов и Гешев по време на повторното гласуване във Висшия съдебен съвет за нов главен прокурор. Като за Иван Гешев поискаха и образуване на дисциплинарно производство заради репликата му към члена на съвета Атанаска Дишева, че от нея ще излезе прекрасен общински съветник, съобщава "Лекс".
Скоро след това Гешев заяви, че няма намерение да се извинява за това, че някой няма чувство за хумор и дай боже и него да го заплашват с политическа кариера. Министър Кирилов досега не е коментирал искането за извинение. В днешната си позиция от съсловната организация на прокурорите първо коментират процедурата по избора на Иван Гешев за главен прокурор и заявяват, че тя е била публична и прозрачна и широката общественост е имала възможност пряко и непосредствено „да възприеме всички опити да бъдат саботирани заседанията, тяхната продължителност, обстановката, сигналите за поставени взривни устройства“. „Видими бяха усилията за създаване на процедурни проблеми без юридически аргументи, като обикновените български граждани изпитаха неудобството от блокирането на ключов столичен булевард в пиков час“, пишат от асоциацията.
И продължават: „За съжаление наред с чисто юридическите мотиви и професионални критерии в проведена процедура беше направен опит за безпрецедентен и недопустим политически натиск. Политическа партия прекрати предизборната си кампания и призова за протести срещу кандидатурата на г-н Гешев“. Асоциацията на прокурорите посочва, че изразява уважението си към всеки член на Висшия съдебен съвет и към всеки български съдия, но категорично се противопоставя на „подхода да се използва всякакъв възможен начин, включително чрез манипулации и генериране на фалшиви новини за създаване на изкуствено напрежение между съда и прокуратурата“, като не дава примери какво има предвид. „Считаме, че е недопустимо съдии да осъществяват натиск в процедурата за избор на главен прокурор и да се намесват в кадровата политика и самоуправлението на прокуратурата в цялост. Заявяваме за пореден път принципната си позиция, че на свой ред представители на Прокуратурата на Република България не би следвало по какъвто и да е начин да се намесват в професионалния избор на съдиите при избор на административни ръководители на съдилищата, включително при избор на председател на Върховния касационен съд, респективно Върховния административен съд“, пишат от съсловната организация.
Самият избор на нов главен прокурор не беше предмет на писмото на съдиите, а повод за него бяха съпътствалите повторното гласуване за кандидатурата на Иван Гешев изказвания и коментари спрямо членове на ВСС, избрани от съдиите за техни представители – Атанаска Дишева и Олга Керелска. Позицията на Асоциацията на прокурорите обаче е друга и тя заявява: „За нас отвореното писмо на съдиите е продължение на линията за компрометиране на изборната процедура и на конкретно избрания кандидат“. Затова от организацията изразяват подкрепа към всички членове на прокурорската колегия и заявяват, че при дискусиите за избор на главен прокурор те са отстоявали позициите на прокурорите, следователите и служителите в държавното обвинение. И призовават всички от системата на прокуратурата да подкрепят позицията на асоциацията чрез декларация, която да изпратят на имейла на съсловната организация, на ВСС и инспектората към него и на президента Румен Радев.
Следете с Фактор
Свят
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
- 21:52, 27 Ноември, 2024
Свят
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
- 21:03, 27 Ноември, 2024
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро