24 Ноември, 2024

Разузнаването на НАТО хвърли Русия в паника в навечерието на ученията „Кавказ 2020“

Разузнаването на НАТО хвърли Русия в паника в навечерието на ученията „Кавказ 2020“

снимка: informnapalm.org

Експерти на Алианса събира данни за руски военни обекти в Крим

В началото на септември темата за окупирания от РФ украински Крим отново стана актуална в контекста на демонстрационните действия на разузнаването на страните от НАТО, вероятно като възпиращ фактор за агресивните намерения на Кремъл в навечерието на заплануваните да втората половина на септември руски военни учения «Кавказ 2020», съобщава изданието informnapalm.org.

Според публикации в руските медии на 7 септември 2020 г. в Черно море френският разузнавателен кораб „Dupuy de Lome“ „атакувал райони, в които са позиционирани руските С-400 в Крим“. Според руснаците условната атака се състояла в създаване на радиосмущения за зенитно-ракетните системи С-400 на определени честоти. Отбелязва се, че това е възможно само в случай на прихващане на радиочестоти на радара на РЛС на С-400, а целта на Dupuy de Lome е да прихваща и анализира всички видове сигнали, включително спътникови.

Това предизвика истинска паника сред руското военно командване, което не измисли нищо по-добро от спешно отработване на учения с участието на комплекси С-400: техниката да бъде събрана и да се премести в друг район за отработка на маневри.

Припомняме, че на 4 септември 2020 г. военните от НАТО, със съдействието на Украйна, проведоха разузнаване на руските сили за противовъздушна отбрана в Крим и в южната част на Руската федерация. Както отбелязва изданието „ТЕКСТИ“, руските системи бяха „уловени с жива стръв“, а като примамка бяха използвани американските стратегически бомбардировачи B-52H Stratofortress.

Американските стратегически бомбардировачи прекосиха въздушното пространство на Украйна и се приближиха до Крим, където предизвикателно включваха и изключваха транспондерите си. Успоредно с това най-малко 3 разузнавателни системи на НАТО наблюдаваха реакциите на руската противовъздушна отбрана в Крим: 2 разузнавателни самолета R135 и Sentinel R1 от Кралските военновъздушни сили на Великобритания, способни да прихващат сигнали не само от системите за ПВО, но и комуникациите между руските военни. Интересното е, че голям разузнавателен самолет RC-135W от ВВС на САЩ прелетя около Крим от юг и запад (в района на Феодосия).

През 2016 г. доброволците от международната разследваща общност InformNapalm, по време на OSINT разследванията си, попаднаха руски военнослужещи от подразделенията за радиационна и химическа защита, които вероятно разконсервират съветския секретен ядрен обект „Феодосия-13“.

На 6 септември 2020 г. руският министър на отбраната Сергей Шойгу отбеляза, че предполагаемата дейност на американски стратегически бомбардировачи край Крим показва „имитация на нанасяне на ракетни въздушни удари по територията на Руската Федерация“.

Командването на ВВС на САЩ в Европа (United States European Command) заяви официално, че целта на полета на групата американски стратегически бомбардировачи B-52H е да демонстрира възможностите си за сдържане на Руската Федерация.

Припомняме, че на 12 юни 2020 г. Северноатлантическият съвет призна Украйна за партньор с разширени правомощия (Enhanced Opportunity Partner – EOP).

А през юли 2020 г. бившият командващ американските въоръжени сили в Европа - генерал-лейтенант (в оставка) Бен Ходжис, в свое интервю отбеляза, че под прикритието на ученията „Кавказ 2020“, Русия може да прибегне до нови военни авантюри, във връзка с желанието и да се разреши въпросът с осигуряването на Крим с вода.

Следователно активните маневри на авиацията и флота на съюзниците на Украйна в Черно море могат да служат като сигнал за ограничаване на апетита на руския агресор.
Сподели:

Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война

Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“

След Сингапур Радев пристигна във Виетнам

Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани