26 Ноември, 2024

Реакция на бизнеса: Държавната машина използва рекета, за да отнема бизнеси

Реакция на бизнеса: Държавната машина използва рекета, за да отнема бизнеси

Васил Велев

Тежки критики към действията на правителството отправиха и от БТПП и Съюза за модерна търговия

Асоциацията на индустриалния капитал в България - една от най-големите работодателски организации в страната, изпълни обещанията си и публикува днес официално становище седмица след скандала с нахлуването на три държавни агенции в складова база на веригата "Хиполенд" . 

Тонът му е необичайно остър, като в текстът се изтъкват смущаващи факти, като този, че държавата все по-често започва да използва "злокобни практики" в отношението си към бизнеса, посочвайки "рекет през държавната машина с цел отнемане на бизнес", "сплашване чрез законоохранителните структури с цел политическо послушание", "расте  усещането за липса на правова държава и сигурност на частната собственост.

Бизнесът припомня, че дори "за незрящите в България" е ясно, че политическото напрежение нараства всеки ден. Пишат още, че преобладаващото мнение в страната е, че развитието на държавата през последните години не се осъществява с необходимите темпове и дистанцията с другите страни в преход в ЕС се увеличава. АИКБ изрежда няколко основни такива "задържащи" фактори. 

Работодателите коментират и незадоволителния размер на чуждите инвестиции през последните години, като намират пряка връзка между този лош икономически фактор и "липсата на върховенство на правото и сигурност за собствеността, лошото регулиране и корупцията водят до ниско равнище на инвестициите и оттам – до по-ниски ръстове на БВП и жизненото равнище и увеличаване на разликата (изоставане) спрямо другите бивши соцстрани. И в материален, и в духовен план."

Вижте пълния текст на позиция на АИКБ: 

"И незрящите в България виждат как политическото напрежение в страната нараства с всеки ден. Преобладаващо е мнението, че развитието на България в последните години не се осъществява с необходимите темпове и дистанцията спрямо другите страни в преход в ЕС се увеличава. Основни вътрешни задържащи фактори са:

Проблемна бизнес среда, особено по отношение на малкия и среден бизнес, където се трудят близо ¾ от наетите и който създава над 2/3 от брутната добавена стойност. Мерките, съгласувани с правителството в рамките на тристранния диалог, или се изпълняват мудно и половинчато, или както е в мнозинството от случаите – изобщо не се изпълняват;
Недостатъчна прозрачност и контрол върху обществените поръчки. Усещането е, че те са лобистко-партизирани и се използват политически за захранване на поредица от „обръчи“;
Корупцията се усеща повсеместно и ежедневно;
Електронното управлението закъснява отчайващо;
Ключовите за всяко производство енергоносители се ценообразуват по непазарен, лобистки, национално-предателски начин;
Качеството на законодателството и законотворчеството е ниско, а приложението на законите е избирателно.
Списъкът може значително да се продължи, но най-обезпокоителното е, че все по-често в него се включват и нови злокобни практики:

Рекет през държавната машина с цел отнемане на бизнес;
Сплашване чрез законоохранителните структури с цел политическо послушание.
Расте  усещането за липса на правова държава и сигурност на частната собственост. Повод за това дават не само известните от медиите случаи, в т. ч. „Хиполенд“, а и законопроекти като този за заграбване на „спящите акции“ и чрез тях – заграбване на „будните предприятия“, или нововъведенията в Наредба Н-18, чрез които определени лица биха получили достъп в реално време (чрез информационните системи на предприятията) до ноу-хау, всички технологични и търговски тайни на частни предприятия, без никаква полза за фиска, съпроводено с огромни ненужни разходи за бизнеса, и поставяйки с непрецизни дефиниции всички в ситуация „винаги виновен“ и т.н., и т.н.

Това са причините за незадоволителния размер на инвестициите през последните години (потвърждава се и от данните на НСИ за разходите за придобиване на ДМА, както и от данните на БНБ за ПЧИ в България).  Връзката е пряка – липсата на върховенство на правото и сигурност за собствеността, лошото регулиране и корупцията водят до ниско равнище на инвестициите и оттам – до по-ниски ръстове на БВП и жизненото равнище и увеличаване на разликата (изоставане) спрямо другите бивши соцстрани. И в материален, и в духовен план.

Истината трябва да се каже на висок глас – при такива условия за работа значима част от българския бизнес напуска страната така, както направи и значима част от населението. Да, производствените разходи в ЕС и САЩ са по-високи, но законността е гарантирана. Така България отново губи – и данъци, и предприемачески талант, и бъдеще.

Бизнесът и всички негови представители, служители и работници имат равни и неотменими граждански права и отговорности, включително правото на протест и задължението за опазване на социалния мир. Каквато и да била намеса в бизнеса от страна на държавни и правоохранителни органи по повод свободната воля за политически избор и политическо действие на собственици или служители е престъпление, което следва да се разследва и наказва. За пълнота следва да добавим – в България се съгласихме преди 30 години, че трябва да приключим с партийното строителство по месторабота, което означава не само да няма партийни организации по месторабота, но и да няма контролиран вот, както и забрани за протести или принудително извеждане на протест на наетите работници. В предприятията се работи. Гражданско и партийно действие се прави извън предприятията, съответно държавните органи нямат място в предприятията по повод на политически изяви на свързани с тях лица."

Припомняме, че преди АИКБ тежки критики към действията на правителството отправиха и от БТПП и Съюза за модерна търговия. 

Сподели:
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни

ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито

ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито

Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит