В новата стратегия на Българската банка за развитие (ББР) се обмисля идеята хората, които имат право да получат обезщетение в случай на загуба на работа, да могат да ползват тези средства предварително. Това заяви министърът на иновациите и растежа доц. д-р Росен Карадимов пред БНТ.
Той подчерта, че идеята, която споделя е още в много груб вид и се доработва, но тя има и подкрепата на служебния премиер Димитър Главчев. „Представете си, че банката намери пазарни механизми за безлихвени или нисколихвени кредити за тези хора и те могат авансово да ползват тези пари, на които имат право като обезщетение. Това е нещо различно от ипотечен кредит“, заяви министър Карадимов.
Той припомни, че финансовите сегменти на ББР са насочени към малкия и средния бизнес. Според Карадимов новата стратегия ще се опита да „уплътни“ двете основни функции на ББР - да подпомага публичните политики на държавата и преодоляването на регионалните дисбаланси. „Банката трябва да интевенира с пазарни механизми в социалната инфраструктура, енергетика, здравеопазване, свързаността – комуникационна и транспортна“, смята министърът на иновациите. „Представете си, че банката успее да финансира кредитите на държавните болници?“, даде пример той за социалния ефект, който би могла да има една подобна мярка, особено за болници в провинцията, които имат сериозни задължения и трудно се разплащат със своите доставчици.
Министър Карадимов обясни, че стратегията на ББР се приема сега от служебно правителство, защото старата е приключила през 2023 г. и настоящият МС изпълнява своите законови функции.
„ББР е невероятно капитализирана и в изключително добро финансово състояние“, заяви министърът на иновациите и растежа. Той подчерта, че всички лоши практики, за които се говореше в последните няколко години са минало благодарение на действията, които е предприел още с назначаването му на поста за председател на Надзорния съвет на ББР преди година и половина. Те са свързани с повишаването на прозрачността на работата на финансовата институция. Карадимов е създал съвет с участието на работодатели, синдикати и общини, които да контролират работата на банката. Включил е „Трансперънси интернешънъл“, които са направили доклад, в който са потвърдили, че предприетите мерки са довели до прозрачност. И накрая ЕС се е доверил на ББР в една от важните си програми за подпомагане на България и нейния бизнес, което е още едно доказателство за повишение авторитет на институцията.
Самият Карадимов разкритикува позицията на свои предшественици, които са си правили ПР на гърба на ББР, с което фактически са я злепоставяли пред външните кредитори и партньори. /БГНЕС
Росен Карадимов
ББР е невероятно капитализирана и в изключително добро финансово състояние
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг