Големият въпрос не е, че историята се случва, а кой пише историята днес. Като убеден европеец ми се ще много ЕС да продължава да пише история. Това заяви Росен Плевнелиев - президент на България в периода 2012-2017 г. на международната конференция "Накъде отива Европа: Глобализъм срещу популизъм" в София, организирана от ПанЕвропа - България, Държавния културен институт към Министъра на външните работи, Фондацията "Конрад Аденауер" в България и Представителството на Европейската комисия в България. С форума се отбелязват 10 години от членството на България в ЕС и 90 години от основаването на Паневропейското движение в България.
Плевнелиев припомни, че още в началото на мандата си като държавен глава е казал, че ЕС за него не е външна политика, а е неговото семейство.допълни, че му се иска всеки един от членовете на това семейство да работи за това то да се сплоти и той самият е положил много усилия в тази посока..
Вярно е, че живеем в трудни и турбулентни времена, но именно когато е тежко, едно семейство трябва да се мобилизира, трябва да се изправим пред кризите, всеки един от нас да дава решения и да бъдем единни, смята той, цитиран от БТА.
Иначе светът не ни чака, световният ред се промени пред очите ни и този международен ред, какъвто го знаем, вече не съществува, коментира Росен Плевнелиев. По думите му политиците ще бъдат принудени да изковат новия устойчив световен ред в един многополюсен и различен свят, а в момента ние сме в преходен период.
Бившият вицепремиер Меглена Кунева коментира политическата реалност на езика и посочи, че езикът създава реалност. Тя отбеляза, че за нея днес той е много опасен, защото е език, който отприщва негативизъм и агресия.
Главната цел и задача пред Европа е да възстановим духа на солидарност, на обща цел, на обща съдба, заяви президентът на ПЕС Сергей Станишев
Сергей Станишев отбеляза, че във време на несигурност, на гняв, когато много хора се чувстват изоставени и от собствените си държави, естествената реакция почти на всеки човек е да се върне у дома, към своя кръг, към своята национална държава и това създава огромна илюзия. Той посочи, че когато водещото е националният егоизъм, в крайна сметка губещи са всички.
Според Станишев, ако не се възстанови духът на солидарност, няма да помогнат никакви реформи и институции.
Вярвам, че бъдещето е в наши ръце, заяви президентът на ПЕС. Той коментира, че не би предположил, че в България, 10 години след нашето членство в ЕС, ще бъде модерно да бъдеш евроскептик. Мнозинството българи са проевропейци и въпреки това членството не се разглежда като повод за празнуване, въпреки че е, посочи Станишев и попита къде би била България без еврочленството.
Той коментира и темата за референдумите и постави въпроса няма ли да е редно, след като приключат преговорите във връзка с Брекзит, британските политици да зададат на британските граждани въпроса "доволни ли сте от резултата".
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,