Поставянето на Целите на устойчивото развитие на водещо място сред приоритетите на настоящата сесия на Общото събрание на ООН е навременно. Това заяви президентът Румен Радев в речта си пред политически форум на най-високо равнище в рамките на 74-ата сесия на Общото събрание на ООН. Европейското Бъдеще на Западните Балкани пък беше основен акцент в четиристранна среща на външните министри от България, Хърватия, Румъния и Гърция, в която участва вицепремиерът Екатерина Захариева.
17-те основни Цели на устойчивото развитие до 2030 г. са видимо акцент, на който тазгодишната сесия на ООН обръща особено в това число и визуално внимание. Всеки участник и гост на организацията може да ги прочете на плочите пред входа на сградата, на специални пана по алеите и на много други места на територията на организацията.
В речта си по темата българският държавен глава подчерта, че усилията за постигане на промяна до 2030 г. и предприетите мерки за социално развитие са основателно насочени към сфери като икономическо развитие, социална сплотеност и борба с климатичните промени. По думите му обаче подкопаването на основания на правила международен ред води до нестабилност.
"Годишният ръст на разходите за отбрана е показателен за това, че средата на сигурност не се подобрява, а в същото време недоверието нараства. Устойчивото развитие може да бъде постигнато единствено при наличието на по-ефективен глобален механизъм за сигурност, който насърчава диалога и многостранната дипломация, които напоследък са изложени на силен натиск", заяви Радев.
Устойчивото развитие не е възможно без социално сближаване, подчерта още държавният глава, а бедността, социалните неравенства и липсата на сигурност превръщат хората в бежанци или мигранти, същевременно подклаждайки напрежение и ксенофобия в приемащите държави.
"Не на последно място ние трябва да се научим как да разчитаме специфичните културни кодове на „другите", което би довело до много по-добро разбиране на социално-политическите процеси и мотивацията на обществата. Това е задължително условие за развитието на културата на мирно съжителство", посочи още той.
В четиристранна формат в рамките на ООН на външните министри от България, Гърция, Румъния и Хърватия, създаден в началото с цел общи действия срещу мигрантските потоци, първите дипломати на четирите държави акцентираха сега върху важността на европейската перспектива за всички страни от Западните Балкани и начало на преговорите с Албания и Северна Македония не по късно от октомври месец.
Екатерина Захариева, вицепремиер и министър на външните работи, заяви: "Считаме, че трябва на всяка цена да започнат преговори и двете държави даже подготвяме декларация от името на четирите министри. България счита, аз считам, че разделянето на двете държави би било грешка и считам, че и Албания трябва да започне преговори тази година октомври месец."
Четиримата министри обсъдиха и необходимостта от спешни мерки за възобновяване на диалога Белград-Прищина, чиято липса в момента според тях спира европерспективата на всички страни от региона.
Официалната реч на българския държавен глава от трибуната на Общото събрание на ООН ще бъде около 18 часа българско време.
България
Румен Радев пред политически форум на ООН: Средата на сигурност не се подобрява, а недоверието нараства
Румен Радев
Още от България
20 години България в НАТО – поглед към следващите 20
Доклад на Михаил Найденов, експерт по национална сигурност, изнесен на проведената на 26 и 27 ноември в СУ „Климент Охридски“ научна конференция, част от проекта „Създаваме сигурност, засилваме единството, споделяме ценности: 20 години България в НАТО“
Пеевски: Това в парламента е свършило, тези хора не осъзнават дневния ред
В парламента се прави пореден опит да бъде избран председател
Отново Назарян, Кирилов, Киселова и Петров се борят за председателския пост в НС
От БСП по-рано призоваха всички партии да оттеглят кандидатите си и да предложат нови