24 Ноември, 2024

Руски агенти на влияние са инсталирани в управлението и публичността – как да ги разпознаем

Руски агенти на влияние са инсталирани в управлението и публичността – как да ги разпознаем

В контекста на хибридната война на Кремъл

В контекста на войната на Русия против Украйна и хибридната война на Кремъл срещу НАТО, ЕС и България, в управлението и в обществено-политическия живот са инсталирани руски агенти за влияние.  

Членът на Атлантическия съвет на България Михаил Найденов, който е и експерт по национална сигурност публикува във Фейсбук

признаците, по които можем да ги разпознаем:

1. Говорят за необходимостта от постигане на "мир", по пътя на преговорите. Внушението е, че това следва да стане с цената на компромиси, включително и под формата на териториални отстъпки от страна на Украйна.

2. Дори сега да не използват отявлената кремълска терминология за "специална военна операция", избягват да употребяват думата война. Същата е заменена с политкоректни евфемизми, като например конфликт. Вместо да заявят "войната на Русия против Украйна" или "руската военна агресия" те използват по-неутрален език, като "конфликтът" в Украйна. Все едно не Руската федерация е нападнала и води пълномащабна война на агресия против Украйна, а там се води/развива се/в процес е/ескалира някакъв конфликт.

3. В думите си избягват/въздържат се да  осъждат недвусмислено и категорично руската военна агресия, а темата за руските военни престъпления в Украйна за тях е табу. Ако бъдат притиснати да коментират, говорят най-общо за необходимостта от спазване на международното право и Хартата на ООН.

4. Не заявяват категорична подкрепа за издадената заповед за арест на Владимир Путин от Международния наказателен съд в Хага. Вместо това разсъждават, че е практически невъзможно Путин да посети на този етап България и затова въпросът не стои на дневен ред.

5. Използват хибридния наратив "въвличане във война" по повод оказването на военна помощ на Украйна. Наративът е богато гарниран с думи за мира и за войнолюбците.

6. Наричат войнолюбци тези, които подкрепят предоставянето на оръжие на Украйна.

7. С всичките си думи, действия и бездействия работят против даването на военна помощ на Украйна. Умишлено саботират възможностите чрез предоставяне на военна помощ на Украйна да получим помощ от съюзниците ни за превъоръжаването и модернизацията на въоръжените сили. Словакия с примера си за успех е трън в очите им!

8. Работят за максимално удължаване на срока на експлоатация на останалото старо съветско въоръжение и техника. Дори ремонтите в Русия да са вече невъзможни, важното е съветската техника да стои още дълго на въоръжение. Целта е да не бъде изпратена на Украйна.

9. Де факто работят против, особено чрез пасивен саботаж, увеличаването на присъствието на НАТО в Черно море и по-специално в България.

10. Работят против или пасивно саботират нови и регулярни съвместни мисии със съюзни държави от НАТО по охрана на въздушното ни пространство.

11. Не са съгласни с изгонването на  руски дипломати от България и изравняването на броя на руските дипломати в България с този на българските в Руската федерация.

При всеки акт на обявяване на руски шпионин за persona non grata търсят обяснение и са загрижени за развитието на двустранните ни отношения.

12. Подкрепят руските енергийни проекти в България, вкл. АЕЦ "Белене". Против са продажбата на реакторите и оборудването за "Белене" на Украйна. Работят за увеличаването на транзита на руски газ през България.

13. Работят против влизането в Еврозоната. Подкрепят предложението на Иzраждане за референдум против еврото.

14. Срещат се и поддържат приятелски отношения с руския посланик и руски дипломати. Те или техни представители посещават събития, организирани или свързани с руското посолство и/или русофилски организации.

15. Поддържат добри отношения с унгарския премиер Виктор Орбан, президента на Хърватия Зоран Миланович и други европейски политици, защитаващи проруски, евроскептични и антинатовски позиции.

16. Говорят за голямо разделение в българското общество по темата за Русия, дори за разлом. В някои публични разговори могат и да делят хората на крайни русофили и крайни атлантици. Отхвърлят на думи и двата "лагера" като крайности, а себе си опитват да представят като позиционирани в средата български патриоти. Оттук наднича и вероятен нов политически проект с псевдоконсервативен патриотарски привкус.

17. Емоционално са привързани към безсмисления мегаломански пилон на Рожен.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас