Сърбия няма да затвори въздушното си пространство за самолети на Беларус, тъй като не е член на Европейския съюз, заяви председателят на Националното събрание (парламента) на Сърбия Ивица Дачич в интервю за РИА Новости, предава БГНЕС.
"Не мисля. Доколкото знам, Сърбия не е взела такова решение, защото не сме член на Европейския съюз", каза Дачич, отговаряйки на въпроса дали Сърбия ще затвори небето си за беларуските въздушни превозвачи след като такова решение беше взето от Брюксел във връзка с инцидента с Ryanair.
В петък беше публикуван указ на ЕС, според който на беларуските въздушни превозвачи е забранено да използват въздушното пространство и летищата на ЕС от 5 юни. Забраната не се отнася за хуманитарни полети, както и за аварийни кацания.
От Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) призоваха да се прави разграничение между политиката и авиационната безопасност след инцидента с Ryanair. „Забраната европейските самолети да използват въздушното пространство на Беларус е политизация на авиационната сигурност”, отбеляза главният изпълнителен директор на IATA Уили Уолш.
Европейският съюз предостави статут на кандидати за присъединяване към общността на Албания, Република Северна Македония, Сърбия и Черна гора. Преговорите за присъединяването на Сърбия към ЕС започнаха през януари 2014 г. Европейската комисия многократно е заявявала, че нов етап от разширяването на ЕС може да настъпи не по-рано от 2025 г./БГНЕС
Следете с Фактор
Свят
Великобритания наложи санкции на още 30 кораба от сенчестия флот на Русия
- 15:08, 25 Ноември, 2024
Свят
Социалдемократите номинираха канцлера Олаф Шолц за свой главен кандидат на изборите
- 14:45, 25 Ноември, 2024
Бизнес
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
- 14:41, 25 Ноември, 2024
Още от Свят
Нетаняху одобри споразумението за прекратяване на огъня в Ливан
Източници, запознати с преговорите казаха, че разговорите изглежда се придвижват позитивно към споразумение.
Великобритания наложи санкции на още 30 кораба от сенчестия флот на Русия
Санкции са наложени и на двама руски застрахователи, помогнали за създаването на нелегалния флот
Ето ракетитите на Украйна: ATACMS, Storm Shadow и други възможности
Дори ако се разглеждат само ATACMS, има няколко модификации на тези ракети, които Украйна все още не е въвела в употреба.