В сряда администрацията на Байдън даде подкрепа зад потенциалната продажба на изтребители F-16 на Турция, ден след като Анкара вдигна ветото върху членството на Финландия и Швеция в НАТО.
Селесте Валандер, помощник-министър на отбраната по въпросите на международната сигурност в Пентагона, заяви пред репортери, че силните отбранителни способности на Турция ще засилят отбраната на НАТО.
"САЩ подкрепят модернизацията на турския изтребителен флот, защото това е принос към сигурността на НАТО и следователно към американската сигурност", каза тя.
"Тези планове са в процес на разработване. И те трябва да бъдат разработени в рамките на нашите процедури за сключване на договори", добави тя.
През октомври Турция отправи искане към САЩ за закупуване на 40 изтребителя F-16, произведени от "Локхийд Мартин", и близо 80 комплекта за модернизация на съществуващите си бойни самолети.
Преди това Вашингтон не беше изразил открито мнение по продажбата, освен че заяви, че всички продажби на оръжия трябва да преминат през необходимия правен процес.
През март Държавният департамент изпрати писмо до някои членове на Конгреса на САЩ, които се противопоставиха на продажбата, в което заяви, че "подходящите" търговски връзки на САЩ с Турция в областта на отбраната ще служат на интересите на САЩ.
Коментарите на Валандер идват по повод сключената във вторник в 11 часа сделка между Турция, Финландия и Швеция след четиричасови преговори, която предотврати смущаваща безизходица на срещата на 30-те лидери на НАТО, чиято цел е да покаже решителност пред лицето на руската инвазия в Украйна.
Трите държави подписаха споразумение, съгласно което Анкара вдигна блокадата си за членството на Финландия и Швеция, а кандидатите се ангажираха да не подкрепят кюрдските войнствени групировки ПКК и YPG, както и мрежата на живеещия в САЩ духовник Фетхуллах Гюлен, когото Турция обвинява за неуспешния опит за преврат през 2016 г.
Представители на САЩ отхвърлиха всякакви предположения, че Вашингтон подкрепя искането за военни самолети, за да премахне турските възражения срещу влизането на Швеция и Финландия в НАТО.
"САЩ не са предлагали нищо на Турция и Турция не е искала нищо от тях" като част от споразумението с Финландия и Швеция, заяви високопоставен служител на администрацията. /БГНЕС, Ройтерс
Още от Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков