28 Април, 2025

Сделката между САЩ и Русия - Тръмп е готов да жертва Украйна

Сделката между САЩ и Русия - Тръмп е готов да жертва Украйна

Снимка: EPA/BGNES

Иска да остави Украйна на Русия, тъй като разчита на по-добри сделки с Путин - както покрай завръщането на американските компании в страната, така и по проектите в Арктика

Силвия Щьобер - ARD, Дойче веле

За американския президент Тръмп войната в Украйна е пречка за отношенията му с Русия. Той е готов да жертва Украйна в името на сделките с Путин. А от всичко това може да спечели Китай.

В състава на руската делегация за американско-руските преговори в Рияд бе и Кирил Дмитриев, ръководителят на Руския фонд за преки инвестиции. По време на разговорите е било засегнато и завръщането на американските фирми в Русия, което Дмитриев очаква още във второто тримесечие на тази година, пише германската обществена телевизия ARD. Обсъдени са били и съвместни проекти в Арктика, както и в сферата на енергетиката.

А войната на Русия срещу Украйна? Една от многото преговорни групи се занимавала с тази тема, а следващо участие на Украйна и на европейските държави не било изключено, казва Дмитриев пред "Политико".

Русия е доволна

Известното до момента говори за големи или дори пълни отстъпки на Тръмп пред Путин, което се отразява в изпълнените със задоволство изявления от руска страна.

Според американските медии става дума за тристепенен мирен план, който предвижда първо примирие, после избори в Украйна и след това подписването на окончателно споразумение, отбелязва ARD.

Провеждането на избори в Украйна отдавна е ключов въпрос за Русия, очевидно с надеждата да бъде наложен проруски кандидат. Путин определя президента Зеленски като нелегитимен, тъй като след изтичането на първия му мандат през 2023 година не са се провеждали избори. В украинската конституция обаче е записано, че по време на война избори няма - каквито са правилата и в други държави, подчертава германската обществено-правна медия.

Исканията са големи

Сега Тръмп повтаря тезите на руската пропаганда и казва за Зеленски, че е "диктатор без избори". Същевременно заплашва украинците. "Може един ден те да станат руснаци, но може и да не станат" - в зависимост от това дали ще се съгласят на сделка със САЩ или не.

Сделката се състои в следното: в отговор на по-нататъшната финансова и военна помощ на САЩ Украйна да даде достъп до ресурсите си. В своя представен през 2024 година "План за победа" самият Зеленски бе включил и изгледи за такъв достъп. След разговор с Тръмп той каза, че в контекста на природните богатства на Украйна инвестициите от САЩ биха могли да възлязат на "трилиони долари". Тяхното стратегическо значение за дигиталната индустрия и за военния сектор вече бяха констатирани и от НАТО и ЕС, посочва ARD.

Тръмп обаче може да иска и много повече от ценни суровини: по данни на лондонския "Телеграф", проект от началото на февруари предвиждал създаването на съвместен инвестиционен фонд, за да се гарантира, че "враждебните партии в конфликта няма да се възползват от възстановяването на Украйна". Извън полезните изкопаеми там се споменават и пристанища и други инфраструктурни обекти. Като цяло общата сума на исканията надхвърля репарационните плащания на Германия след Първата световна война, изчислява вестникът. А от Русия няма да се изисква да плаща нищо.

Обещания за Украйна няма

Това, което също липсва, са гаранциите за сигурността на Украйна. Споразумението още не е готово, поради което не съм го подписал, каза Зеленски на Мюнхенската конференция по сигурността.

Американският министър на отбраната Пит Хегсет изключи присъединяването на Украйна към НАТО в близко бъдеще, както и участието на американски войски за гарантиране на мирното решение в Украйна. Вместо това Пентагонът разпрати на европейските държави въпросници - какво са готови да извършат. Великобритания веднага заяви, че е готова да изпрати войници. Държави като Полша виждат собствената си сигурност под заплаха без военната опора на САЩ. Русия от своя страна е твърдо против войски на НАТО или ЕС, припомня ARD.

Същевременно бе споменато възможното участие на войски от неевропейски държави за гарантирането на мира - като например от Китай или Бразилия. Те биха могли да изиграят ролята на буфер по линията на примирието и да попречат на директния контакт между европейските и руските войски.

Официален Китай отказа да коментира този "хипотетичен въпрос", но в рамките на конференцията в Мюнхен китайският военен експерт Жу Бо заяви, че страната му разполага с "достатъчно войски и военна сила", за да подпомогне международните гаранции. Китай би могъл да помисли за изпращането на войски, ако и други неевропейски страни като Индия се включат, цитира думите на експерта изданието South China Morning Post.

Индийска медия пък цитира бивш военен със сходна позиция: индийската армия има силата и опита да поеме тази задача. Бразилия и Индия са заедно с Русия и Китай членове на групата БРИКС, която се позиционира срещу Европа и САЩ.

Дали накрая ще спечели Китай?

Изглежда, че Тръмп иска да остави Украйна на Русия, тъй като разчита на по-добри сделки с Путин - както покрай завръщането на американските компании в страната, така и по проектите в Арктика и в енергетиката, пише ARD.

Но същевременно изданието задава въпроса дали Тръмп е отчел волята за съпротива на украинците. Колкото по-голям натиск се опитва да упражни той спрямо Зеленски, толкова повече расте сплотеността на украинците. Владимир Кличко, братът на киевския кмет Виталий Кличко, заяви неотдавна в Хамбург: "След тежките жертви от последните години хората не са готови да се огънат при наложен мир според условията на Путин".

Една от възможностите е Зеленски да сключи сделка с Китай: срещу оказаната подкрепа за стабилизацията Украйна да допусне инвестиции във възстановяването и добива на суровини. Бившият литовски външен министър Габриелус Ландсбергис вече се безпокои от тази перспектива и написа в платформата Х: "Ако САЩ и Европа не предлагат сигурност на Украйна, може да се намеси Китай и да упражи влияние върху Русия. Те могат да предложат дори по-добра сделка от Тръмп".

Сподели:

Коментари (0)

Ватиканът затвори Сикстинската капела за туристи по време на избора на нов папа

Ватиканът затвори Сикстинската капела за туристи по време на избора на нов папа

Една от ключовите задачи е монтирането на комина на камината, в която ще бъдат изгаряни бюлетините след гласуванията.

Канада гласува за ново правителство на фона на заплахите от Тръмп за анексия

Канада гласува за ново правителство на фона на заплахите от Тръмп за анексия

Либералната партия, водена от новия премиер Марк Карни, изглеждаше обречена докато атаките на Тръмп не преобърнаха тенденцията

Приятелят на Украйна Йохан Вадефул ще е новият външен министър на Германия

Приятелят на Украйна Йохан Вадефул ще е новият външен министър на Германия

Той е известен с призивите си за предоставяне на повече оръжия на отбраняващата се срещу руската агресия страна