24 Ноември, 2024

"Shell" иска да се оттърве от руския петрол, но има ли стратегия, за да го направи?

"Shell" иска да се оттърве от руския петрол, но има ли стратегия, за да го направи?

Това е сериозно предизвикателство пред компанията, изтъква нейният изпълнителен директор Бен вар Бойрден

Британският гигант "Shell" обяви, че прекратява всякакво взаимодействие с Русия - изтегляне от общи проекти, затваряне на бензиностанции и, не на последно място, купуване на руски петрол. Задачата, която корпорацията си постави днес след критики заради извършена в почивните дни сделка (с отстъпка) със суров петрол, обаче ще е трудна, пише "Дневник".

Като незабавна първа стъпка компанията прекратява всички спот сделки с руски суров петрол. Същевременно тя закрива бензиностанциите си, както и производството на авиационно и гориво и смазочни масла в Русия.   

"Shell" започва да преструктурира своята верига на доставките на суров петрол, за да изключи руските обеми. 

Същевременно в прессъобщението, с което се съобщава новината, изпълнителният директор Бен вар Бойрден признава, че съгласуваната с правителства промяна във веригата на доставки за изваждане на руския петрол може да е предизвикателство.

"Ще го направим възможно най-бързо, но физическото местоположение и наличността на алтернативи означават, че това може да отнеме седмици и ще доведе до намалено производство в някои от рафинериите ни."

Алтернативата все още е неизвестна

Изтеглянето от проекти, свързани с петролни продукти и газ (както доставян по газопроводи, така и втечнен) също ще изисква време. "Това е сложно предизвикателство. Промяната на тази част от енергийната система ще изисква координирани действия от правителства, енергийни доставчици и клиенти, а преход към други доставки на енергия ще отнеме много повече време."

В момента "Shell" разчита на руски петрол за около 8% от запасите, с които работи оперативно. Една от рафинериите на компанията, произвеждаща дизел и бензин, както и други продукти, е сред най-големите в Европа.

В съобщението на компанията не се посочва как подобни обеми руски газ ще бъдат заменени.

"Тези обществени трансформации подчертават дилемата между това да се оказва натиск на руското правителство заради зверствата му в Украйна и да се гарантират стабилни, сигурни енергийни запаси в Европа", казва още Ван Бойрден.

"Но в крайна сметка решението за невероятно трудните компромиси, които трябва да се направят по време на войната в Украйна, остава за правителствата", изтъква
Бен ван Бойрден.

По думите му компанията ще продължи да работи с правителствата, за да реши как точно да се справи с всеки потенциален ефект върху енергийните доставки.

Моментът е деликатен заради обсъжданията дали да се забрани вносът на петрол от Русия - идея, която много европейски държави отхвърлят, но която САЩ допускат като самостоятелно действие.

Сподели: