Гордана Силяновска-Давкова, снимка: EPA/BGNES
Историческият спор "не може да е причина за вето"
"Разширяването на Европейският съюз трябва да се осъществява въз основа на спазване на критериите от Копенхаген. Историческият спор с България не може да става причина за налагане на вето. Македонското малцинство не присъства в българския съвет на малцинствата."
Това заяви президентът на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова в интервю за ТВ 21.
„Искам, било то в рамките на Берлинския процес, било то в рамките на това, което следва сега, ЕС наистина да покаже ясна стратегия за нас... Надявам се, че ще се създаде последователна политика на разширяване - при спазване на критериите от Копенхаген.“ - каза Силяновска.
Тя посочи върховенството на закона като фактора, който ще отвори вратите на ЕС за РСМ.
„Това (присъединяването към ЕС – б. р.) ще стане първо чрез работа върху върховенството на закона, най-важното доказателство за върховенството на закона е безмилостната борба с корупцията и престъпността. Нашето ще се случи с европейски стандарти в образованието, здравеопазването, социалната защита.“ - заяви северномакедонският президент.
Тя подчерта, че е ясно, че рамката на преговорите няма да се промени.
„Не говоря за промяна на преговорната рамка, за мен е ясно, че всички са гласували, говоря за нейното прилагане, с тълкуване. Казах също така на всички в ООН, че ако казват, че Преспанското споразумение е „pacta sunt servanda“, трябва да прочетат внимателно какво означава Македония за другата страна - тази безименна територия, народ, със собствена история, култура и език. За какво говорим с България? За история, за култура, за език. Извинявайте, Гърция първо като страна, подписала Преспа, но и ЕС трябва да посочи това - нека историците да говорят в комисията, но това не може да бъде причина за вето, за това трябва добра воля.“ - каза Силяновска.
„България има Съвет на малцинствата, в който не влиза македонското малцинство, в същото време България е подписала Конвенцията за защита на правата на малцинствата.“ - добави тя. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства