24 Ноември, 2024

Словашкият премиер призова Шолц да подкрепи стремежа на Украйна към ЕС

Словашкият премиер призова Шолц да подкрепи стремежа на Украйна към ЕС

Едуард Хегер

Едуард Хегер посети германската столица

Словашкият министър-председател Едуард Хегер призова по време на посещението си в Берлин Олаф Шолц да подкрепи Украйна, Грузия и Молдова като кандидати за членство в ЕС, като същевременно призова германския лидер да види ужасите на войната със "собствените си очи", съобщи "Политико".

Хегер посети германската столица в понеделник, за да лобира пред Шолц в полза на трите държави преди срещата на върха на Европейския съвет следващата седмица, на която се очаква лидерите на ЕС да обсъдят техните кандидатури за членство. Според няколко високопоставени лица Европейската комисия ще препоръча да се предостави на Украйна официален статут на страна кандидатка за членство в ЕС, но окончателното решение е на Европейския съвет.

Както Шолц, така и френският президент Еманюел Макрон по-рано предупредиха, че ЕС не трябва да ускорява процеса за триото, дори на фона на продължаващото нападение на Русия срещу Украйна, което ги накара да подадат молба за присъединяване към блока.

"Трябва да осъзнаем, че разширяването е задължително", заяви Хегер. "Светът има нужда Европа да бъде силна. И страните чакат."

По-късно на пресконференция с Хегер, Шолц избегна да даде ясен отговор относно кандидатурата на Украйна за членство, като само каза: "Ние като ЕС продължаваме това, което сме правили досега: действаме единно."

Германският канцлер е много по-открит, когато става въпрос за разширяването на ЕС в Западните Балкани - цел, която той отново повдигна в понеделник, като същевременно заяви, че всяко по-нататъшно присъединяване към ЕС трябва да върви ръка за ръка с реформи в блока.

Хегер заяви, че приемането на Украйна или други страни като официални кандидати за членство в ЕС ще бъде само първата стъпка и че по-нататъшният напредък към действителното им включване в блока трябва да бъде "основан на заслугите". Той добави: "Няма да правим никакви компромиси, няма да занижаваме критериите."

Някои други лидери на ЕС, включително Макрон, изказаха мнение, че би било по-полезно да се предостави на Украйна някакъв временен статут, който да укрепи отношенията ѝ с ЕС, като френският президент изказа идеята за създаване на Европейска политическа общност. Хегер твърди, че предложението на Макрон, което би предложило на съседните на ЕС държави по-тесни политически и икономически отношения с блока, без да стават действителни членове, няма да стои в противоречие със собствения му напън, а по-скоро ще бъде "всъщност много допълващо".

Словашкият лидер добави, че всяка страна трябва да може да кандидатства за членство в ЕС, но само тези, които изцяло демонстрират необходимата воля за осъществяване на необходимите демократични и институционални реформи, трябва да стигнат дотам, докато за други може да се наложи да бъдат понижени в политическата общност на Макрон като алтернативно решение.

"На всяка страна трябва да се даде възможност за индивидуални усилия за членство в ЕС. В зависимост от усилията си те ще решат кога да станат членове", каза Хегер, като подчерта, че "трябва да имаме определена форма на отношения" с други видове държави, съобщи "Политико".

Словашкият лидер не пожела да коментира дали Белград трябва да бъде на опашката за такова потенциално понижаване на рейтинга: Сърбия е кандидат за членство в ЕС от години, но наскоро разгневи блока с отказа си да наложи паралелни санкции срещу Русия заради инвазията в Украйна.

Хегер, който е от сравнително млада антикорупционна партия и е на поста от малко повече от година, остро разкритикува предишната политика на ЕС спрямо Русия, включително и тази на собствената му страна.

"Виждаме, че дълго време сме правили компромиси с нашите ценности в името на евтиния петрол и газ", каза той и добави, че това е причината Словакия все още да е изключително зависима от вноса на руска енергия и да се налага да иска някои изключения от петролното ембарго на ЕС срещу Русия.

"Но нашият подход е, разбира се: Искаме да се откъснем от Русия възможно най-скоро. Ако имах пръстен за чудо, това щеше да стане още сега. Но аз нямам. Това го прави сложно", каза той.

Шолц е изправен пред непрекъснати обвинения от страна на критиците, че е действал твърде бавно, за да подкрепи Украйна с оръжия и тежко въоръжение като танкове. Но Хегер даде да се разбере, че не иска да се присъедини към хор от критики, включително от страна на полския президент Анджей Дуда, срещу германския канцлер.

"Не критикувам темпото" на германските оръжейни доставки за Украйна, каза той и добави: "Ако някоя страна се нуждае от повече време, за да обсъди и усвои, това е нормално."

Той също така похвали т.нар. схема за размяна на танкове "Рингтауш", в рамките на която Германия предложи да доставя на страните партньори свои танкове, ако те изпратят на Украйна по-стара съветска техника, и специално благодари на Берлин за изпращането на модерни ракети за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на Словакия.

"Всяка помощ, която предоставяме - понякога по-голяма, понякога по-малка - е добра", каза той за усилията на Германия.

Хегер приветства и съобщенията, че Шолц, който не е пътувал до Киев от началото на руската инвазия, планира да посети украинската столица по-късно този месец заедно с Макрон и италианския министър-председател Марио Драги.

"Нещо различно е да го видиш със собствените си очи. Да, това, което виждаме по телевизията, вече е ужасно, но когато си там, разбираш по-добре борбата на украинците и това, което се случва. Бруталността на войната. Виждаш как къщите на мирните жители са бомбардирани, трябва да го видиш със собствените си очи, да поговориш с хората, за да разбереш наистина това."

Той добави: "Украинците показват своята храброст, да, но по-важното е, че сега те нямат избор. Ние все още можем да правим избор, украинците не могат, те трябва да се борят". /БГНЕС

Сподели:

Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция

Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция

Полша се затваря за чужденци, включително за трудови мигранти

Правилата за издаване на студентски визи също са затегнати

Иран обяви, че ще проведе ядрени преговори с Франция, Германия и Великобритания

„Ще бъдат обсъдени редица регионални и международни въпроси и теми, включително проблемите на Палестина и Ливан"