"Русия е част от проблема, а не решение на проблема. Всичко преди Горбачов и Елцин и след това е мрак. Тогава имаше един светъл период. НАТО си дава ясна сметка, че първостепенният проблем е в Черно море. Линията на разделението между Изтока и Запада преди 30 г. минаваше през Виена, днес тя минава през Черно море. Изтокът и Западът се събират там. Те се срещат там, може би се конфронтират там. НАТО започва едно активно военно присъствие, защото си дава сметка, че проблемът му е в Черно море. С оттеглянето на Русия от ракетния договор ние изпадаме в една чисто нова ситуация. И това вчера в организацията го забелязаха и го отчетоха. НАТО започва много активно военно присъствие в Черно море, според мен много късно. Отказът от военно присъствие на НАТО изостри апетитите на Русия". Това коментира в студиото на "Здравей, България" по Нова телевизия бившият външен министър Соломон Паси.
Той е на мнение, че ако това се беше случило преди 15 години, нямаше да се стигне до проблемите с Грузия - анексирането на Абхазия, Крим и проблемите в Източна Украйна.
По думите му военното присъствие на Алианса трябва да е с усмирителен характер. „И ако ние говорим за някакво военно присъствие, то е с усмирителен характер. НАТО не е нападателна организация, тя е защитна организация. Но ако една защитна организация няма защитни сили, тя вече става уязвима", коментира той.
На въпрос дали доверието към НАТО е спаднало, той отговори така: „Доверието е едно, а силата на Алианса е друго."
По повод самолетния инцидент в Северна Македония, при който загина българско семейство, бившият вътрешен министър заяви: "„Аз не бих се доверил само на телефонни разговори с една държава, която не е член на НАТО. Бих настоявал българските сили и "Гражданска отбрана", и специални сили, ако е необходимо, да се ангажират с този случай много по-плътно”.
Паси коментира и изказването на турския външен министър за оказано влияние над страната ни при гласуването на промените в Закона за вероизповеданията и позицията на нашето външно министерство. „Няма какво повече да се добави по позицията. Нека си дадем сметка, че Турция е по време на избори. А това, което вчера е казал говорителят на министъра, е фактическото извинение със запазване на лице. Те са казали "Извинявайте, но ние това го ползваме за вътрешна употреба". Изобщо не трябва много сериозно да слушаме политиците в предизборни периоди. В Турция не трябва да се говори за събития, трябва да се говори за процеси. Тя е цяла планета. Там текат процеси на ислямизация и европеизация. Турция, от една страна, искаше да става европейска държава, а от друга искаше да стане лидер в ислямския свят. Но тези две неща се бият, не могат да съществуват едновременно, движат се от Ататюрк насам и си противодействат. Бяха отстранени военните, а Турция и демокрацията имаха нужда от тях. В някаква степен ЕС направи грешка и това отвори пътя на ислямизацията на Турция. По време на преврата Ердоган се стресна на собствения си физически живот. Русия му помогна. Затова меденият месец между Ердоган и Путин ще продължава много дълго и НАТО трябва много добре да знае, че при конфликт с Русия в Черно море много малко може да се разчита днес на Турция.
Според бившия външен министър, изборите показаха, че Турция, въпреки всичко, е една демокрация, а икономическите трудности, които има в момента, са възможност за България да превърнем страната ни в инвестиционен рай за турските бизнесмени.
Соломон Паси
Отказът от военно присъствие на НАТО в Черно море изостри апетитите на Русия, заяви бившият външен министър
Фактор Фактор
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен