Бюджет 2015 не гарантира растеж, затова за развитието на страната са нужни пари и мисля, че във вземането на тези 16 млрд. лева има нещо извънредно. Но по-важният въпрос е дали това правителство е способно да направи добра емисия и правилно да разходва тези парите. А добрата емисия, най-просто казано е – това, което взимаш трябва да бъде по-добро от това, което даваш. Тази позиция изрази в студиото на Нова ТВ бившият кмет на столицата Стефан Софиянски.
Той изрази притесненията си, че не у беден доколко парламентът има компетенцията, за да води един смислен и конструктивен дебат по новия дълг, за да аргументира една правилна и работеща позиция.
Софиянски посочи, че на България и е нужна финансова стабилност, за да може да се развива. И ако той трябва да решава къде да отидат част от парите от този заем – това са инфраструктурните проекти, свързани с подобряване състоянието на пътищата от второкласната и третокласна пътна мрежа и използването на средствата от еврофондовете, които бяха замразени за една година, които да отидат за списък от обекти и реализиране на проекти, които ще доведат до нарастване на БВП, тоест, до растеж в икономиката.
Софиянски призна, че за него дефицитите не са нещо страшно, ако работят за развитието на страната и подобряване на живота на хората.
Дефицитът се формира от непланирани разходи. Аз не съм против дефицита, защото философията на управление на публичните средства трябва да е динамиката – а това значи, да се използва, за да се развива държавата и се повишават доходите на хората, посочи Стефан Софиянски.
Проф. Стоян Александров изрази мнение, че дебатът за новия заем в парламента трябва да се водят професионално, а не дилетантски и популистки. По думите му начинът, по който е бил презентиран заема и не казването на истината докрай е било грешка на финансовия министър, който иначе намирам за добър. Но пазарът в момента позволява да се рефинансира дълга при много изгодна лихва – много по-ниска, като по-този начин ще го поевтини, подобрявайки условията на задлъжнялост, коментира професорът.