"Очевидно това, което не се е смятало на „Позитано“ 20, е, че в момента, въпреки острата криза в Перник, реално градът получава уникален шанс да обнови изцяло своя воден цикъл и да получи инвестиции, които при други обстоятелства изобщо не биха стигнали до града. По тази причина аз смятам, че кметът на Перник вече подхожда много повече държавнически, отколкото политически или чисто партизански, и се стреми да запази в много по-голяма степен конструктивния диалог и работата с правителството, отколкото да участва в работата на собствената си партия, която беше насочена към използването на кризата с водата, с цел да се търсят политически дивиденти и някакъв вид дестабилизация на управлението. И затова смятам, че този отказ за срещата му с Нинова е по-скоро изненадващият. А другият, разбира се, е адекватната реакция на главния прокурор Гешев, който веднага прозря, че начинът, по който въобще беше обявена тази среща и анонсирана от БСП като двустранна среща между Корнелия Нинова и главния прокурор по еди какъв си казус, би го поставила в ситуация, че той едва ли не е в някакъв вид съглашателство с нея или кооперация, заговор, от което той като цяло би трябвало да има само негативни ефекти и за репутацията си, а и за работата си. Така че двата отказа в своята цялост де факто много силно удрят по имиджа на Корнелия Нинова като политически фактор в държавата. Това не само, че подрива пиар ефекта, но подрива и целия смисъл на търсения вот на недоверие, защото изначално го маргинализира до такава степен, че показва, че абсолютно никой всъщност не е впрегнат в този проблем към настоящия момент, с изключение на БСП". Това заяви политологът Стойчо Стойчев пред "Фокус".
"БСП получи отрезвяващ душ в Перник. Тази криза е твърде голяма, за да бъде по този относително лаишки начин политизирана. Това е криза, която засяга всички хора, които живеят в този район. Действително проблемът е голям. За него трябва да се търси преди всичко наказателна отговорност на отговорните лица, които са допуснали да се стигне до тук, защото тази криза засяга животите на много хора, на много семейства, на много домакинства, като цяло дори някои биха я оприличили на заплаха за националната сигурност, защото тя носи след себе си потенциал за дестабилизация, за гражданско напрежение. Изобщо това е остър проблем, който не може да бъде с лека ръка приписан само на една партия или на едно управление, и да бъде извлечена някаква полза от опозиционната партия. Затова смятам, че беше като цяло подценена остротата на кризата и остротата на гражданската реакция срещу опитите за партизиране на този проблем. Това не е проблем, ако искате, на хората, които са гласували за БСП в Перник, това е проблем на всички перничани, на всички хора, които разчитат на водоснабдяване от язовир „Студена“. Изобщо, ако го прехвърлим в национален план, предвид всички останали язовири, това е общ проблем на България и не е в момента работата и мястото да търсим оставки, да събаряме правителството, а по-скоро да се търсят конструктивни начини – финансови, технически и инженерни, да се реализират всички мерки, които да доведат до обезпечаване на водоснабдяването. От друга страна да се търси от прокуратурата и от правоохраняващите органи отговорност на тези длъжностни лица, които са допуснали да се стигне до тази ситуация, без да са взети превантивни мерки навреме", каза още Стойчев.
"Ако от БСП се интересуваха толкова от водния сектор, щяха да забележат още преди изборите, че има такъв проблем с водата. Защото тази вода не е изчезнала от един месец. Нивото на язовира е падало продължително време. И още повече, като участваш в избори за местна власт, е хубаво да се запознаеш с конкретните местни проблеми. Защо този скандал например не беше поставен по време на предизборната кампания? Тук левицата действа доста по-реактивно, което като цяло на фона на опитите на правителството да овладее ситуацията, като отпуска мерки, ресурси, изглежда по-скоро като заяждане и като дребнавост. Не бих казал, че някаква драматична ситуация се случва специално с БСП и с този вот на недоверие. Право е на всяка демократична опозиция да поставя такъв вот на обсъждане. В него има, разбира се, възможност да се обсъдят различни гледни точки. Не бих казал дори, че е загуба на парламентарно време. Въпросът е, че на фона на опитите, пак казвам, и финансови, и технологични, да се овладява кризата, да се поставя вот на недоверие в парламента не се оценява според мен масово от хората като адекватна политическа реакция. В такива периоди на големи кризи е хубаво да виждаме по-скоро обединение от политическите партии, по-скоро единомислие, опити всеки да помогне с каквото може, а не да се търси възможност за конфронтация на всяка цена и за вменяване на вина на всяка цена. Ясно е кой е виновен, ясно е кои са участниците. От гледна точка на политическата отговорност, дори кметът на Перник беше сменен от избирателите. Оттук нататък пак остава прокуратурата да види кой носи наказателна отговорност, ако въобще такава по българското законодателство може да се търси в такива ситуации. Но, пак казвам, в такива периоди това, което ние, българските граждани, очакваме обикновено, е да видим обединение и малко смирение от политиците, а не изостряне на политическата конфронтация и търсене на вотове, за които се и знае на всичкото отгоре, че са обречени на неуспех. Защото този вот няма да събере подкрепа в парламента, за да доведе до оставка на правителството", категоричен е политологът.
Още от България
Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз
Писмено сме написали, че искаме да участваме в мнозинство, което излъчва и председател на НС, и МС, само тогава ние можем да сме силни, да правим бюджета и да вземаме решения
ГЕРБ-СДС: Лидерски срещи ще има само ако са за сформиране на мнозинство и редовен кабинет
Борисов лично се е обадил на Атанас Атанасов и Ивайло Мирчев
Изпълнителната комисия на ГЕРБ заседава - ще има ли решение за преговори с ПП-ДБ?
Поканата отправи лидерът на партията Бойко Борисов, от коалицията поставиха две условия