23 Ноември, 2024

Световно признати неврохирурзи обучават млади лекари на конгрес в София

Световно признати неврохирурзи обучават млади лекари на конгрес в София

Снимка: архив

Триизмерни симулатори за специализантите

Светила в неврохирургията от целия свят пристигнаха в София, за да обучават млади надежди в своята област. Поводът е Европейският конгрес по неврохирургия, на който България ще бъде домакин за първи път през следващите дни, съобщи БНТ. 
Нови технологии, които ще променят бъдещето, бяха част от днешните демонстрации.

Ако досегът с пациенти беше решаващ за обучението на младите лекари преди десетилетие, то днес технологиите пресъздават всички ситуации, с които някой ден те ще се сблъскат. Като мозъчния инсулт, изваждането на тромб, тестове в лаборатория и дори всяка възможна операция.

"Триизмерните симулатори могат да симулират провеждането на терапевтична процедура. (...) Обучаващият се научава как да "влезе" в различните съдове в мозъка и може да симулира това без наличие на рентген." - каза неврохирургът доц. Николай Велинов.

По думите му, това може да изглежда сложно и засукано като нашите нерви, но всичко това ще намали рисковете за пациента и ще увеличи успеха при операция. Роботизираната апаратура и изкуственият интелект са в основата на голямата промяна.

"Като най-голям напредък, постигнат преди няколко години, можем да посочим изваждането на съсирек от мозъка при мозъчен инсулт. И това наистина променя хода на лечението и състоянието на пациента. Щастлив съм, че тук имаме възможност да обучаваме младите си колеги на симулатори, които изключително много се доближават до реалността. Виждам колко са любопитни и нетърпеливи да опитат да направят всичко, което те им позволяват." - коментира Йохан Болхайдс, неврохирург от Нидерландия.

15 утвърдени специалисти ще покажат всичко, което могат, на 45 специализанти. Срещата ще помогне и на лекарите, и на пациентите да гледат напред.

Сподели:

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция

Как да облекчим болките в гърба и раменете