Ще работим за подготвянето на всички необходими документи, които да ни дадат възможност да получим дерогация, за да запазим централите у нас. Това каза в ефира на Радио "Фокус" министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя подчерта, че тези централи представляват балансираща мощност за българската енергетика.
„Дерогацията се изразява в това да има възможност за отклонение от завишените изисквания от Европейската комисия към големите горивни инсталации. Тези завишени изисквания предполагат изграждането на нови устройства, които струват значителен финансов ресурс. Това би довело до невъзможност тези централи да извършат разходи, а ако ги извършат, всички те трябва да бъдат пренесени в цената на електрическата енергия, за да могат да бъдат възстановени. Това означава много сериозен финансов проблем и тези централи на практика ще спрат да бъдат конкурентноспособни.
Дерогацията може да бъде безсрочна, което означава, че ние можем да запазим настоящото положение и централите да не извършват разходи и да продължат да работят в този ритъм, в който работят към настоящия момент. Искането за нея трябва да бъде мотивирано с необходимите финансово-икономически анализи от всяка топлоелектрическа централа“, коментира министър Петкова. Тя добави, че Правителството, Министерството на енергетиката и политическите сили застават твърдо зад позицията да защитят интересите на България, като отстоят въглищните централи да продължат да работят. Според министър Петкова дерогацията е единственият вариант, за приемането на който трябва да се вложат усилията.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона