Пет партии са сигурни участници в следващия парламент, ГЕРБ задържа първата си позиция, макар и с минимална разлика, показва проучването на изследователския център "Тренд", направено между 2 и 9 февруари сред 1002 пълнолетни български граждани.
Според данните сигурните участници в следващото Народно събрание към днешна дата са ГЕРБ /29,7 на сто/, БСП /28,7 процента/, Обединени патриоти /9,9 на сто/, ДПС /9 на сто/ и новата партия на Веселин Марешки "Воля" /6,5 процента/.
Големите две партии изглеждат с почти изравнена електорална подкрепа, като ГЕРБ все пак запазва минимална преднина.
Отчита се известен ръст в сравнение с предишното проучване на изследователския център "Тренд" на формацията на Веселин Марешки, достигайки 6,5 на сто от заявилите, че ще гласуват.
С шансове за представителство в парламента е Реформаторският блок /3,4 на сто/, въпреки че срещат сериозна конкуренция в лицето на "Да, България" /2,3 процента/ и "Нова република" /2 процента/, които започват да се утвърждават, коментират от "Тренд".
По време на провеждането на проучването АБВ и "Движение 21" подписаха споразумение за общо явяване на изборите, което може да окаже известна промяна в електоралните нагласи.
Същото се отнася и за обединението между ДОСТ на Лютви Местан и Народна партия "Свобода и достойнство", уточняват анализаторите.
31 на сто от всички анкетирани са на мнение, че ГЕРБ ще спечелят предстоящите предсрочни парламентарни избори, докато 27 процента считат, че победител ще е БСП. Над една трета не могат да преценят.
Сред основните политически лидери българите смятат, че най-подходящ за министър-председател на България е Бойко Борисов (23 на сто), следван от Корнелия Нинова (19 процента), Красимир Каракачанов (7 на сто) и Веселин Марешки (5 на сто).
Обединените патриоти се нареждат с ГЕРБ и БСП като най-приемливи участници в следващата власт, докато на дъното в това класиране е ДПС.
От "Тренд" са предложили на анкетираните различни варианти на коалиционни формули, като всеки е имал възможност да посочи до три отговора. С най-висок дял е евентуално взаимодействие между ГЕРБ и Обединени патриоти, като също толкова смятат, че най-добър вариант би бил ГЕРБ да управляват с патриотите и с партията на Веселин Марешки "Воля".
Близък е и резултатът на евентуално обединение между БСП и патриотите. По-ниски са стойностите на евентуална коалиция между БСП, патриотите и Марешки. По-ниският резултат се дължи най-вече на десния профил на избирателя на варненския бизнесмен, който не приема коалиция с БСП, уточняват анализаторите.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.