Все по-масираното настъпление на украинските сили на руска територия е централна тема за западния печат. "Нахлуването на Украйна в Русия преобръща сценария на Путин" гласи водещо заглавие в американския в. "Ню Йорк таймс", а според британския "Гардиън" девет дни след навлизането в Курска област Киев е натрупал "психологическо и политическо предимство", но е поел риск, като руският президент Владимир Путин "няма да остави нещата така", пише БТА в преглед на западния печат.
Реалността на 130 000 разселени руснаци и хаотичната реакция може да засегнат официалната линия на Кремъл, че Русия неотклонно върви към победа, отбелязва "Ню Йорк таймс". "Семейства, бягащи от настъпващите украински войски, потърсиха подслон при непознати. Руски родители се страхуват, че децата им може да бъдат изпратени на фронта", пише в свой репортаж изданието.
"Ню Йорк таймс" описва как Путин "прелиства бял тефтер на излъчено в понеделник по телевизията кризисно заседание, четейки на глас от ръкописни бележки, което предполага, че неговите съветници не са имали време да напишат реч вместо него, както обикновено правят". Вестникът допълва, че изненадващото нахлуване на Украйна миналата седмица не е променило цялостния ход на войната, но вече е нанесло удар по Русия, не само заради завзетата територия. То поставя правителството в Москва и руското общество, които до голяма степен се бяха адаптирали към войната, в нова ситуация на непланирани решения и несигурност.
Американското издание отбелязва още, че Путин "не е казал нищо за нахлуването, след като се срещна с представители на службите за сигурност и на регионални власти" - това е била "напрегната среща, на която президентът в един момент смъмри губернатора на Курска област (изпълняващия длъжността Алексей Смирнов - бел. ред.) за изнасяне в публичното прострастство на данни за дълбочината и ширината на настъплението на Украйна" на руска територия. Според "Ню Йорк таймс" нахлуването на украински части в Русия на 6 август е било за Москва също толкова шокиращо, колкото и бунтът на наемниците на Евгений Пригожин в края на юни миналата година (собственикът на частната военна компания "Вагнер" загина два месеца по-късно в самолетна катастрофа).
Друго американско издание - "Вашингтон пост", акцентира върху информацията, че украински дронове са нанесли удари по четири руски военни летища. "След като изпратиха подкрепления към Курск и обявиха "антитерористична" операция, руските сили така и не успяха да спрат започналото преди девет дни нахлуване", пише вестникът. Украинските сили продължиха голямото си трансгранично настъпление в Курска област в Русия втора седмица, завзели са още земя, пленили са нови руски военнослужещи и са унищожили изтребител Су-34 при атаки срещу военни летища, допълва "Вашингтон пост".
Вестникът цитира главнокомандващия украинските въоръжени сили Олександър Сирски, според когото в украински плен са повече от сто руски войници. Цитирани са думи и на украинския президент Володимир Зеленски, който казва, че те ще бъдат разменени за украински военнопленници. За "Вашингтон пост" ключово е и изявлението на вицепремиера на Украйна Ирина Верешчук, обявила вчера, че украинските военни планират да отворят хуманитарни коридори, които ще позволят на мирните жители от контролираните от Киев руски региони да се насочат към други места в Русия или към Украйна.
Според британския в. Гардиън "офанзивата на Украйна в Русия носи психологически и политически предимства, но Киев е наясно, че Путин не може да остави нещата така". Девет дни след нахлуването в Курска област украинските сили показват все по-голяма увереност, отбелязва изданието, чийто екип е разговарял с двама украински военнослужещи. Според тях се очаква армията им да превземе територии "навътре в Русия“, докъдето да достигнат маршрутите за доставки на храни и боеприпаси.
Украйна пое риск да налее ресурси в Курска област, когато знае, че Русия не отслабва натиска в Донецкия регион, посочва британският вестник, който обръща внимание и на информацията, че Путин е назначил Алексей Дюмин "начело на това, което Кремъл обяви за „контратерористична операция“ в Курска област. Дюмин е бивш телохранител на Путин, чиито задължения включваха да играе хокей на лед с президента, а някои дори го смятат за евентуален негов наследник в Кремъл, посочва британският вестник.
Военният опит на новия ръководител може и да е ограничен, но изборът на приближен човек подсказва колко голямо значение отдава Путин на задачата да се справи с нахлуването, посочва "Гардиън".
Според вестника Украйна ще трябва да спечели много повече територия от 1000 квадратни километра, обявени от Зеленски и Сирски, за да извърши размяна на територия с Москва, като се има предвид, че Русия контролира около 18% от Украйна - площ приблизително с размера на Португалия. "Предимствата на операцията засега са психологически - нанасят удар по представата за Путин като за железен лидер и повдигат духа в Украйна, и политически - показват на европейските правителства и, може би най-важното, на гласоподавателите в САЩ, че милиардите военна помощ за Киев не са загуба", пише Гардиън.
За американския в. "Уолстрийт джърнъл" акцентът е, че "Русия изтегля някои сили от Украйна в отговор на украинското нахлуване в Курска област". От тази информация от американски представители вестникът прави заключението, че Москва преразпределя силите си в инвазията в Украйна. Представителите на САЩ казват за "Уолстрийт джърнъл", че във Вашингтон все още се опитват да определят значението на хода на Русия и не уточняват колко военнослужещи е прехвърлила Москва от украинския фронт в Курска област.
Оценката на военната ситуация от страна на САЩ подкрепя твърденията на украински официални представители, които казаха, че изненадващото нахлуване на руска територия миналата седмица е отклонило руските сили от Украйна, където предимството на Москва в човешка сила и оборудване ѝ позволи да завземе населени места в няколко области, обобщава "Уолстрийт джърнъл".
Владимир Путин
Какви са оценките в западния печат за операцията на ВСУ в Курска област
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства