Украйна предлага да бъде използвана газопреносната мрежа на страната за транзита на руски природен газ към Германия, след като "Газпром" обяви, че временно ще спре подаването на синьо гориво по тръбопровода "Северен поток 1".
"Докато бъде ремонтирана компресорната станция "Портовая" на газопровода "Северен поток 1", за транзит на синьо гориво може да бъде използвана мрежата на Украйна", обяви украинският мрежов оператор, и допълни, че капацитетът на тръбата през Полша е напълно достатъчен, информира БНР.
Снощи "Газпром" обяви, че единственият работещ компресорен агрегат на началната компресорна станция ще бъде спрян от 31 август до 2 септември за три дни за техническо обслужване и профилактика.
Това изправя редица европейски държави, но най-много Германия пред изпитание, след като Газпром изпомпва едва 20 процента от заявените количества газ. За броени часове цената на газа на спот пазара в Европа се покачи до 261 евро за мегаватчас.
"Северен поток 1" вече беше спрян за 10 дни през юли под предлог, че ремонтирана турбина не може да бъде доставена заради западните санкции срещу Русия. Германия твърди, че турбината отдавна е готова за транспорт, но Москва умишлено не предоставя необходимата документация за това.
От правителствени кръгове в Берлин се чуха призиви за временно отваряне на спорния газопровод "Северен поток 2", спрян след руската инвазия в Украйна. Според различни източници той е пълен с природен газ от Русия.
Украинският президент Володимир Зеленски определи идеята като "абсурдна" и обвини Русия, че чрез газовите доставки изнудва Европа.
По-рано руският президент Владимир Путин предложи възобновяването на последните довършителни работи за пускането в експлоатация на "Северен поток 2".
"Газпром" обяви за ремонтни дейности в рамките на няколко дни
Фактор Фактор
Още от Свят
Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение
„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“