26 Април, 2025

Украйна ще произвежда ракети заедно с Швеция

Украйна ще произвежда ракети заедно с Швеция

Колаж: УНИАН , скрийншот, pixabay авиационният експерт Константин Криволап.

Компетенциите на шведите в областта на въоръжението са на много високо ниво

Сътрудничеството между Украйна и Швеция в областта на отбранително-промишления комплекс е изключително перспективно, включително и за увеличаване на експортния потенциал на двете страни. Това заяви авиационният експерт Константин Криволап в ефира на Радио NV, отговаряйки на въпрос за договореностите между Украйна и Швеция за сътрудничество в отбранително-промишления сектор.

„Шведите са много активни, за разлика от някои други европейски партньори, в преговорите. Перспективите са много големи“, подчерта той.

Експертът изрази надежда, че сътрудничеството ще се съсредоточи върху разработки, които притежават както шведите, така и украинците, особено в областта на ракетостроенето и системите за насочване. Според него става въпрос за най-ефективните разработки, които ще осигурят голям експортен потенциал и за Украйна, и за Швеция.

Криволап напомни, че Швеция инвестира значителни средства в своя отбранителен комплекс, а компанията Saab е основен производител в аерокосмическата индустрия, системите за противовъздушна отбрана, радарите и различни модификации на самолети. Той отбеляза, че Швеция дълго време не беше член на НАТО и бе принудена да мисли как да се защитава самостоятелно.

Той посочи, че Швеция произвежда самолети за далечно радиолокационно откриване SAAB-340, също дело на компанията Saab.

„Освен това, те произвеждат ракетата RBS-15, която се счита за противокорабна, но може да поразява и наземни цели. Ако я сравним, тя е аналог на последната модификация на „Нептун“ – обхватът ѝ е 300 км“, подчерта експертът.

Той също така заяви, че шведите участват в производството на ракетата MBDA „Meteor“. Според него, компетенциите на шведите в областта на въоръжението са на много високо ниво.

Криволап напомни, че шведите участват в програмата за създаване на бомба-ракета на база GBU-39.

„Това е най-съвременната, най-ефективната бомба с малък калибър – бойната част е 100 кг, но точността на поразяване е до 5 метра. Тоест, шведите имат всички компетенции, за да се занимават с това. А разработките, които имаме ние, позволяват перспективно сътрудничество“, добави той.

Според него има много големи възможности за съвместно производство на ракети между Швеция и Украйна.


Разработки на оръжие в Швеция – последни новини

Както съобщи УНИАН, Швеция е разработила уникална технология за ройно управление на дронове, благодарение на която един войник може да управлява едновременно сто дрона. Тази технология позволява обединяването на обикновени дронове с различни размери и възможности в единен рой, който автономно изпълнява различни задачи.

Също така стана ясно, че Швеция модернизира изтребителите Gripen. Под крилото на шведските Gripen ще бъдат интегрирани съвременни ракети клас „въздух-въздух“ и „въздух-земя“.

 

Превод: faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Андрей Пионтковски: Путинският късмет  ще свърши в Украйна. Това е неизбежно

Андрей Пионтковски: Путинският късмет ще свърши в Украйна. Това е неизбежно

"И този исторически период – последните две години – се характеризира с това, че всички действащи лица, освен украинския народ, допускат големи исторически грешки", казва той. .

BILD: Партията на Фридрих Мерц рязко разкритикува „мирния план“ на Тръмп

BILD: Партията на Фридрих Мерц рязко разкритикува „мирния план“ на Тръмп

"Наложеният на Украйна мир противоречи на интересите на Германия. Това ще насърчи Русия да напада безнаказано други държави. Ще бъде стимул за диктаторите по света да използват войната като инструмент за отклоняване на вниманието от вътрешните си проблеми“, предупреди говорителят по външна политика на ХДС/ХСС Юрген Хардт

The Telegraph: Тръмп може много да се разстрои, когато научи за мястото си на погребението на папата

The Telegraph: Тръмп може много да се разстрои, когато научи за мястото си на погребението на папата

Световните лидери и държавните глави обикновено не се настаняват на първия, а на третия ред, припомня изданието.