24 Ноември, 2024

В деня на Пантелей Пътник църквата чества и свети Седмочисленици

В деня на Пантелей Пътник църквата чества и свети Седмочисленици

27 юли

Православната църква почита Св. Пантелеймон и Св. Седмочисленици на 27 юли.

Св. Пантелеймон бил от град Никомидия (в днешна Турция). Той бил езичник и носел името Панталеон (от гръцки - Лъв във всичко), а когато се покръстил, приел името Пантелеймон (от гръцки - Всемилостив). Бил ученик на знаменития тогава лекар Евфросин, след което придворен лекар на император Максимиан, който обаче заповядал да го съсекат, защото отказал да се поклони на езическите богове. Част от мощите на светеца се пазят в светогорския руски манастир "Св. Панталеймон".

Още в Първата българска държава почитта към св. Пантелеймон е била голяма. Това показват двата манастира, носещи неговото име в Преслав и в Охрид, където били създадени също медицински школи и лечебници.

Народът ни обаче го нарича Панталей пътник, защото според вярванията на този ден прелетните птици се събират на ята и тръгват към топлите страни. Денят е наречен още Воден Панталей, заради поверието, че св. Панталеймон е господар на пороите и наводненията.

Болни хора посещават лековити извори с надежда да оздравеят. Светецът е закрилник на лекари и акушерки.

Денят се приема за подходящ за пътуване, откъдето е и името му Пантелей Пътник.

По древна традиция на този ден Църквата е отредила да се чества паметта на седемте славянски просветители: св. Кирил и Методий, Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий. За всеки един от тях в църковния календар има отделен ден, но в този ден те се празнуват заедно под хубавото име Седмочисленици. 

Имен ден празнуват Добрин, Пантелей, Добри, Добрина.
Сподели:

Кой ще последва примера на премиера Радославов да изгони от България натрапения светец Невски

Вместо да слави името на светите братя Кирил и Методий или Борис Покръстител, катедралният ни храм е кръстен на последовател на Пророка

Църквата почита св. Екатерина

В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.

Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика

„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“