28 Ноември, 2024

В следващия парламент ще се вихри тежък ляв популизъм, има заплахи за ограничаване на конкретни бизнеси

В следващия парламент ще се вихри тежък ляв популизъм, има заплахи за ограничаване на конкретни бизнеси

Повечето прогнози сочат, че БВП за 2020 г. ще се понижи с между 5-6% на годишна база, твърди Владимир Сиркаров, икономист и журналист, в експертно допитване на 24chasa.

С оглед на втората вълна от COVID-19 и новите ограничителни мерки спадът може да се окаже и още по-голям. През четвъртото тримесечие на 2020-а и първото на 2021 г. картината няма да е позитивна.

От второто тримесечие на новата година има изгледи за нормализиране на икономическата обстановка и очаквания за годишен ръст на БВП в диапазона 3-4%. Ако процесът по ваксиниране на гражданите протече плавно и пандемията отслаби своята хватка, може да очакваме по-осезаем ръст в потреблението, инвестициите и икономическата активност като цяло.

Не трябва да забравяме, че България е изправена пред много важни и непредсказуеми парламентарни избори. При възникване на политическа криза рисковете за влошаване на икономическата ситуация са много големи.

Все пак има някои подсектори, които ще могат да се поздравят с успешна година. Административно затворените бизнеси определено понасят огромни щети. Ресторантьорският и хотелиерският бранш, целият туристически сектор регистрират рекордни спадове. В транспортния сектор пък виждаме тотален колапс на авиоиндустрията. Търговията също понася сериозни удари. Един от големите печеливши е онлайн търговията, която логично отчита изключителен ръст на оборотите през миналата година. Други продсектори “на плюс” са софтуерна индустрия, автоиндустрията, гейминг индустрията, куриерските услуги. Подобна ще е картината поне до края на първото тримесечие на 2020 г. През цялата 2021-а най-засегнатите сектори ще са в трудно положение, опитвайки се да превключат на възможно най-високи обороти своята дейност.

Идва време за гъвкавост в инвестициите - добре е да се поддържат 20-25% налични средства. Златото остава със сериозен потенциал.

Сиркаров дава и прогнози за политиката.

С оглед на последните социологически проучвания политическата картина след изборите изглежда крайно интересна. Битката за първото място отново ще е между ГЕРБ и БСП. “Нови играчи” в следващия парламент със сигурност ще има, въпросът е колко ще са те. Към момента единственият сигурен е партията “Има такъв народ” на Слави Трифонов.

Задругата между Мая Манолова и “отровното трио” сякаш затвори и малката възможност за съвместно явяване на “Изправи се. БГ” и БСП. Отпадането на тази възможност определено е от полза за ГЕРБ в битката за първото място. Не трябва да забравяме, че е много вероятно избирателната активност да е рекордно ниска, което поставя още повече въпросителни за изхода от изборите.

Единственото сигурно е, че съставянето на стабилно коалиционно управление ще е задача с повишена трудност. Дори опитите за чисто аритметическо напасване на мнозинство показва, че сметките просто не излизат. Коалицията най-вероятно ще трябва да се състави от три политически формации, ако изключим варианта ГЕРБ - БСП. При положение, че никоя формация няма да се коалира официално с ДПС, то теоретично възможните конфигурации са много трудноосъществими на практика.

В подобна ситуация има два варианта. Първият е да не се състави правителство и да се премине към процедура за нови предсрочни парламентарни избори. Вторият е да се направи експертен кабинет. Мисля си, че вторият вариант вече е на дневен ред. При него политически неприемливите коалиции могат успешно да се прикрият за пред широката аудитория.

Една от изненадите през тази година ще е бързото разочарование от политическите формации, които ще влязат в следващия парламент. Веднага след еуфорията от вота и надеждата за промяна ще дойде осъзнаването на реалната ситуация. А тя хич не е розова, защото ще станем свидетели на избуяването на тежък ляв популизъм. Мнозинството от партии декларират нуждата от още по-голяма намеса на държавата в икономическите отношения. В някои политически платформи има дори заплахи за ограничаване дейността на конкретни бизнеси, повишаване на данъци, повече регулации и т.н. Това е изключително вредно и опасно, защото само частната инициатива и благоприятната бизнес среда създават икономическото благосъстояние.
Сподели:
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов