За пръв път кардинал застава днес на подсъдимата скамейка във Ватикана заедно с още девет души по дело за купен неизгодно с църковни пари луксозен имот в Лондон, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Съдът на Ватикана разследва ролята на 73-годишния кардинал Джовани Анджело Бечу и други обвиняеми в инвестиционен скандал, свързан с използването на средства на Римокатолическата църква за покупката на луксозен имот в елитния лондонски квартал "Челси".
Твърди се, че за покупката, комисиони и самата сделка са платени няколкостотин милиона евро.
Наред с Бечу пред съда са изправени бивши служители на Ватикана, включително финансови мениджъри и съветник по сигурността. Повдигнати са им обвинения за злоупотреба със служебно положение, пране на пари, измами и финансови злоупотреби.
Този съдебен процес е един от най-големите досега във Ватикана, делото съдържа стотици страници.
Бечу, който бе заместник в Държавния секретариат на Ватикана, е първият кардинал, изправен на съд от Светия престол. Държавният секретариат, който е главният административен орган на Ватикана, е конституиран в процеса като колективен ищец.
Бечу оправда инвестицията и каза, че никога не е действал, воден от собствената си изгода. В коментар по-рано този месец кардиналът отхвърли обвиненията в корупция и каза, че е жертва на заговор за очернянето му.
Няколко органа на Ватикана и Италия разследват случая от юли 2019 г. В хода на процеса разследването обхвана Обединените арабски емирства (ОАЕ), Великобритания, остров Джърси, Люксембург, Словения и Швейцария.
Според Светия престол съдебният процес е свързан с реформите за повече прозрачност във финансовите дела на Ватикана, предприети от папа Франциск.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.