"Историческата памет помага, стига да я има. В състояние на тежка пропаганда и хибридна война се появяват мъгли в паметта, които са стимулирани от различни политически причини. Не съм чувал досега обаче някой да е оспорил, че още през 1879 г. сме избрали конституция, дадена ни като органически устав. Тогава тръгваме като модерна държава и сме постигнали неща, които другите не са успели. Този европейски път на българите датира от тогава. Във времето има различни катаклизми и неща, които засенчват малко тази историческа памет". Това заяви пред БТВ историкът проф. Веселин Методиев.
"В България се развива пропаганда твърде много време и е обхванала големи маси хора и поколения в периода след Втората световна война. Нормално е и днес да се появяват подобни нелепи твърдения и да се ползват понятия като "родоотстъпници" на Трети март, защото и това съм го чувал. Онова, което не знаем, и пак вървим по посока на мъглата, е, че веднага след следосвобожденския период българските политици се срещат с една руска политика на интереси. Например, голям скандал е дали първата ни жп линия да тръгне към Виена. Руските генерали се опитват да я насочат на изток. Те ни казват, че нямаме пари. След това д-р Константин Стоилов отива с княз Александър в Русия и му предлагат приватизация на БНБ, в която да вземе участие и той. Стоилов изпада в ужас, защото е изключително почтен човек. Казва на княза какво се е случило, а той му отговаря: "Не се ядосвай, цяла Европа ги знае, че са такива". Тези неща, когато са замъглени, нещата се изкривяват. Има едно понятие "неутралитет", което отдавна е загубило своя смисъл, от времето на 19-и век. Не може да има добро и зло и ти да си в неутралитет. Когато нямаш убеденост, че има подобен сблъсък, в главата ти се появяват някакви подобни щуротии. "Войната срещу империята на злото" са думи на американския президент Роналд Рейгън и не ги казва случайно. Беше ясно, че тази битка ще продължи в периода на разпадане на съветската империя. С Първата световна война се слага край на империите в Европа и само една - руската - се трансформира в болшевишка империя и Съветски съюз. Очаквах да видя трансформация след разпада на Съветския съюз, както се случи със страните в Европа, но не стана точно така. В момента виждаме война на национална държава срещу една имперска идея, а всичко това е толкова назад във времето. Целият този разказ е необходим за хора, които твърдят, че ще бъдат в неутралитет. Човек взема позиция. Говоря за хората от обществото, а не за носещите политическата отговорност. "Който е от "никъде", той отникъде не е", казваше проф. Тончо Жечев. Ти си българин и си част от европейската идея. Миналата година хора от телевизиите ми казваха как ще живея на тъмно и на студено, разказваха страшни неща. Някой от тях вдигна ли телефона да се обади и да помоли от студиата да се извини на зрителите? Това означава, че този експерт е обслужвал някакъв интерес. Не може да живеем в общество, в което тези неща да не се казват. В момента нямаме управление чрез страх и голямата част от българите сме свободни хора. Чрез медиите се прави опит да бъдат плашени хората. Не трябва да ставаме проводници на подобни внушения. Русия трудно ще удържи своето състояние на федерация. Там тече процес на разпад на империя на национални държави и на различни култури, които искат своето. Украйна ще стане силна национална държава, но какво ще стане с Руската федерация, е много труден въпрос", каза още Методиев.
България
Веселин Методиев: При тежка пропаганда и хибридна война се появяват мъгли в паметта, страната ни не може да е неутрална към войната
Веселин Методиев, снимка: БГНЕС
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас