27 Ноември, 2024

Виктория Нюланд: Путинският подход към преговори е: „Което си е мое е мое, а това което е ваше – за него ще преговаряме“

Виктория Нюланд: Путинският подход към преговори е: „Което си е мое е мое, а това което е ваше – за него ще преговаряме“

Виктория Нюланд на Майдана в Киев

За Кремъл силна, независима и европейска Украйна изглежда като някакво проклятие

Американците разбират, че ако на Путин бъде позволено просто да „отхапе“ парче от чужда страна, то след това той ще тръгне срещу НАТО

САЩ има канали за директен контакт с Москва, те знаят как да се свържат с нас, ако най-накрая са готови за сериозен разговор, казва бившият заместник държавен секретар

През март 2024 година Виктория Нюланд напусна поста заместник-държавен секретар на САЩ. От началото на кариерата си през 1991 година Нюланд работи в американското посолство в Москва и отговаря за връзките с  правителството на Борис Елцин. По-късно, вече на длъжност заместник на държавния секретар на САЩ тя пристига на Майдана в Киев и публично подкрепя протестиращите против проруския президент Виктор Янукович. От първите дни на руско-украинската война Нюланд работи за изработването на отговора на САЩ на нахлуването на руската армия. Държавният секретар Антъни Блинкен нарича усилията и „незаменими“ за противопоставянето на руската агресия.

Интервю на Лилия Япарова, medusa.com

- За времето на Вашата служба в Държавния департамент, Вие се проявихте като привърженик на твърдата политика спрямо путинска Русия. Подкрепяхте доставките на оръжие за Киев, бяхте на Майдана. Кремъл тълкуваше този курс като: САЩ ни лишиха от шанс да изградим отношения с Украйна. Какво мислите за тази оценка?

- Не мисля, че Путин така чувствително реагира на всяка наша стъпка – просто всичките му стремежи се простират далеч извън границите на Русия. 
Силна, независима и европейска Украйна на него му изглежда някакво проклятие – по причини, които, признавам, ми е трудно да разбера.
Киев, прозападен, процъфтяващ, но и запазил отношенията си с Москва, в някакъв момент би могъл да стане път на Запада, при това изгоден  път, за Русия. Но Путин постави над всички собствените си интереси, като обяви, че това са интересите на всички руснаци.
А в неговите представи „добра Украйна“ е една сервилна, върнала се в XX век, в подчинение на СССР, страна.
Но Украйна се занимаваше със себе си, със собствените си работи, САЩ също се занимаваха със своите – включително и в източноевропейския регион. 
А след това Путин два пъти нахлу в чуждата страна. 
Мисля, че никаква отстъпчивост от наша страна не би променила намеренията му. Просто бихме го „нахранили“, ако бихме му отстъпили, но, разбира се, ние нямахме такова намерение.
Защото Киев просто щеше да стане първия залък.
А дали ще се премине към обсъждане на мира и кога ще стане – това е решение на Украйна. Засега путинският подход към преговорите изглежда така: „Което си е мое е мое, а това което е ваше – за него ще преговаряме“.
Затова целта на американската стратегия сега е как да подготвим Киев във военно, икономическо и политическо отношение, за да може той да се договаря от позиция на силата. За да може Путин и неговите военачалници да разберат, че те губят тази война и вече е време да се стигне до споразумение. И че това е в техен интерес.

- Тоест, крайната цел на американската стратегия вече не включва възстановяване на границите на Украйна до състоянието от 1991 година?

- Не. Всички войни завършват с преговори и задача на Украйна е да реши какви са нейните цели спрямо териториите. Но точно сега Киев не е достатъчно силен, за да започне да се договаря.
Ние бихме искали Путин да остави всеки квадратен километър украинска земя. Но засега, докато Украйна не е достатъчно силна – ние не знаем какво е възможно в това отношение.

- Отстрани започва да изглежда, че за много американски и европейски политици войната вече се е превърнала в бюрократична рутина, във фоново обстоятелство, за промяната на което повече не им се иска да харчат пари?

- Не съм съгласна. Само преди две седмици демократи  и републиканци заедно гласуваха за предоставянето на помощ за Украйна в размер на 61 милиарда долара (а това, искам да отбележа, са пари на американските данъкоплатци). При това в предизборен период, когато гласуването много лесно можеше да стане извънредно „партийно“. И това се случи независимо от това, че кандидатът на републиканците Доналд Тръмп до последния момент призоваваше против това решение.
Това се случи, защото американците разбират, че ако на Путин бъде позволено просто да „отхапе“ парче от чужда страна, то след това той ще тръгне срещу НАТО, както и ще даде „лош пример“ на диктаторите по целия свят.

- Доналд Тръмп обещава да приключи войната за 24 часа, ако стане президент.

- Когато беше първият опит да се урегулира ситуацията, по време на Минските преговори, Путин преговаряше недобросъвестно, превърна ги в платформа за по-мащабно нахлуване.
Така че, ако прекратяване на огъня се случи след обещаните от Тръмп 24 часа, на мястото на хората от улица „Банкова“ (там се намира президентският офис на Володимир Зеленски-бел. ред.) бих била сериозно разтревожена – какво ще стане този път? Путин действително ли сега е готов за териториални отстъпки? 
И постоянно бих се тревожила, „че Кремъл просто си взема тайм аут, за да си отпочинат войските му, а след 6 дни или месеца, или години ще се върне и ще опита да открадне още повече земи.
Ние имаме нужда от договори, които биха запазили силна, независима, демократична и икономически жизнеспособна, европейски Украйна – необходими са гаранции, че Путин няма да се опита да направи същото отново.
Именно затова и половината от пакета помощ, одобрена от Конгреса е предназначена за дългосрочни инвестиции в украинската армия. За да може, ако все пак се получи пауза, Путин да е наясно: за това време ВСУ ще стане по-силна. А не обратното.

- Какво ще стане при Тръмп? 

- Мен ме безпокои не толкова неговия изолационизъм, колкото склонността му да угажда на други автократи и световни лидери с диктаторски маниери. Той симпатизира на Путин от дълги години. 
И какво ще стане, ако изберат Тръмп, а той реши да изостави Украйна сама срещу Русия? 
Ще получим Путин, който ще продължи своя поход на Запад — вече към териториите на НАТО. Тръмп ще изложи на опасност всички нас и нашите съюзници.

- Междувременно Русия обяви за издирване Володимир Зеленски — в Кремъл, изглежда, съвсем не са готови да се договарят със сегашната украинска власт?

- Аз също съм обявена за издирване от Кремъл, вече няколко години. Не знам както би могло да означава това за Зеленски в практически смисъл – не мисля че той планира…по-добре да не продължавам.
Във всеки случай не мисля, че Путин е готов за честни преговори. Той би искал да види начело на Украйна някой като Виктор Янукович, който беше готов да подчини Киев на Москва: да подложи собствената икономика на разграбване, а територията да предостави за руски военни бази. Зеленски не е такъв човек.

- Има ли Белият дом неофициални канали за контакт с Кремъл, с Путин?

- Винаги ги е имало, но за своите пет мандата Путин последователно разрушава тези канали за комуникации. Тези руснаци, с които все още общуваме, нямат правото да водят преговори, нито да съобщят нещо съдържателно.

- На какъв етап бяха преговорите за Алексей Навални? ФБК твърди, че са го убили в затвора, защото  е било на ръба да го разменят. Но според The Wall Street Journal, в момента, в който той умря, не е имало нито окончателно американско-германско споразумение, нито някакво предложение към Русия.

- Аз не искам да навлизам в никакви подробности, защото нашата първостепенна задача е да запазим възможността да работим за връщането на американците, които все още са в Русия.
Но, все пак аз не смятам, че смъртта на Навални е в резултат на преговорите за размяна: На Путин не му беше нужно да го убие, за да не допусне обмена, той просто би могъл да каже „Не“.
Мисля, че на Путин просто не му харесваше какви съвети даваше Навални на руските избиратели в навечерието на президентските избори — не искаше да чувства присъствието на конкурент в навечерието на преизбирането си. 
Никога няма да научим подробности.

- Кой във Вашингтон води такива преговори за размяна?

- Въвлечено е цялото висше ръководство. Разговорите се водят на най-различни нива: ние използваме и каналите на държавна сигурност и каналите на разузнаването. 
Но от руска страна никой освен Путин не е упълномощен да сключва такива сделки. Въпреки това ние продължаваме да търсим нужната формула – независимо дали с Русия или Иран, Китай или Северна Корея. Да, Русия, за съжаление, постави себе си, редом с именно тези държави.

- Поддържат ли САЩ контакти с администрацията на руския президент Путин – макар и неформални?

- Имаме такива канали. В Русия знаят как да се свържат с нас, ако най-накрая са готови за сериозен разговор.

- Засега явно Китай не се готви да се отрекат от Русия – Си беше на обиколка в Европа, която призовава да не върви „на каишката“ на САЩ и да заеме по прагматична позиция. Путин веднага след това замина за Пекин.

- Китай твърди, че е неутрален в този конфликт, а след това тихомълком попълва руските военни потребности- Мисля, че е абсолютно необходимо да говорим директно с Китай – за това, че няма да му се получи да седи на два стола. Или подкрепяте Русия и жертвате репутацията си и външната си търговия — или ставате действително неутрални. 
Европа, която е невероятно ценен търговски партньор за Китай все повече и повече се разочарова от позицията му. Мисля, че европейският и американският натиск върху Пекин продължава и те наистина няма да се удържат „на двата стола“. Ще им се наложи да решат.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Гари Каспаров: НАТО е ЗОМБИ, не може да противодейства на руската агресия в свободна Европа

Гари Каспаров: НАТО е ЗОМБИ, не може да противодейства на руската агресия в свободна Европа

Вече се води война, световна война, независимо от това какво мислят във Вашингтон, в Брюксел, в Берлин или в Париж

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Иван Анчев:  Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън