Днес е Международният ден на виенския шницел - честито на всички, които обичат да приготвят или пък само да похапват това вкусно ястие!
Виенският шницел намира множество привърженици в Австрия и страните от този регион. Той е една от емблемите на австрийската кухня и виенската храна, която става част от живота на местните от най-ранна възраст.
Съвсем логично, тази кулинарна класика в жанра си има собствен празник – 9-ти септември е денят, посветен на виенския шницел и неговата история.
История на Виенския шницел
Ястието се среща за първи път през 1831 година в готварска книга под името пържен телешки шницел. Малко по малко то си проправя път към Виена. През 1887 година хората го определят като гастрономическа мечта, състояща се от резени лимонова кора, сардини, краставички, каперси и куп ароматни и вкусни подправки, някои по-известни от други по онова време.
А как може да отпразнувате Деня на виенския шницел?
Не се сещаме за по-добър начин, освен да го приготвите вкъщи и да изненадате приятно семейството си! Ето я и рецептата за вкусния виенски шницел:
Необходими продукти:
½ чаша брашно
2 яйца
150 г галета
сол
черен пипер
2 с.л. краве масло
олио
4 лимонови резена
магданоз
Начин на приготвяне: Объркайте брашното и 1 ч.л. сол в по-плитка, но широка купа. Разбийте яйцата и галетата заедно с 2 ч.л. сол в още 2 отдели купи.
Разделете месото на 4 равни части, поставете върху фолио или кухненска хартия, за предпочитане върху 2 листа. Внимателно начукайте месото и овкусете със сол и черен пипер.
Вземете широк и дълбок тиган. Загрейте олио. Когато е готово, вземете парче месо, оваляйте го последователно в брашното, яйцата и галетата.
Трябва да го изпържите равномерно и от двете страни, което ще ви отнеме по около 2 минути на страна - общо 4 минути.
След като сте готови с първото парче, извадете от тигана и оставете шницела на лист хартия, за да се отцеди от излишната мазнина.
Повторете същото и с останалите 3 части месо.
Сервирайте виенските шницели с бучица масло отгоре, резени лимон и магданоз.
Източник: https://gotvach.bg
Още от Магии в кухнята
Кои са най-популярните чорби и супи у нас?
Българската кухня е богата на разнообразие от чорби и супи, които заемат специално място на трапезата.
Хрупкаво пиле с песто, фета и домати
Потърсете сирене фета в саламура
Какво да изберем: Олио или зехтин?
Кое е най-доброто масло за пържене