Без участието на ЕС Сирия няма как да бъде възстановена. Това каза в интервю за "Фокус“ арабистът проф. Владимир Чуков. Той добави, че ЕС е най-големият спонсор на Ирак, Афганистан и Йемен.
Според експерта, докато не се решат проблемите в Женева, няма как да бъдат отпуснати средства за възстановяването на източната част на Сирия, а обещаните пари от Саудитска Арабия в размер на 4 милиарда долара все още не са отпуснати. Владимир Чуков поясни, че обявеното оттегляне на САЩ от миналата седмица от военната територия на враждуващите страни, в момента се е отложило.
„Това заявено желание за оттегляне на САЩ е форма за натиск върху Саудитска Арабия и регионалните съюзници на САЩ да ускорят процесите за финансиране на възстановяването на тази източна част, което на този етап са само приказки. Наистина проблемите са много по-сложни на фона на геополитическите, етнически и конфесионални противоречия, икономическите действия – един вулкан от противоречия, който заля не само региона, но и целия свят“, коментира арабистът.
Темата за териториалната цялост беше водеща на тристранната среща на върха в Анкара с участието на Турция, Русия и Иран. Проф. Владимир Чуков каза още, че сирийската територия, под влияние на Турция, която контролира над 5000 кв. км, ще се опита да върне част от сирийските бежанци, които в момента са на територията на страната обратно в Сирия.
Владимир Чуков
Турция ще се опита да върне част от сирийските бежанци, които са на нейна територия, каза още арабистът
Фактор Фактор
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,