ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ мисли, че България е била администратор, а не окупатор
- 08:40, 24 Октомври, 2024
На 23 октомври 1893 г. шестима млади българи създават ВМРО
"Социалдемократическият съюз на Македония (СДСМ) твърди, че през Втората световна българите са били администратори, а не окупатори в Македония. Подобно на България, СДСМ мисли, че македонската държава е създадена без никакви борби и жертви."
Това се казва в изявление на управляващата партия в Северна Македония ВМРО-ДПМНЕ. Партията на премиера Християн Мицкоски обвини опозиционната СДСМ, че не е отбелязала Деня на македонската революционна борба.
„Този ход на СДСМ показва пълно незачитане на историческите ценности и борбата на македонския народ за свобода и независимост“, твърдят от ВМРО-ДПМНЕ.
„Къде е СДСМ, за да поздрави за празника, или може би Венко Филипче продължава да мисли като предишния Зоран Заев, че българите са администратори (в периода 1941-1944 г. – бел.ред.), а македонският език не съществува? Наистина ли от СДСМ мислят, че македонската държава е създадена без никакви борби и жертви, както твърдят в България и както каза Заев.
За разлика от СДС, ВМРО-ДПМНЕ остава ангажирана с поддържането на тези свещени идеали и със запазването на македонската идентичност и национално достойнство.
Призоваваме гражданите да се обединят около ценностите, които ни свързват, и да продължат да празнуват борбата за свободна и суверенна Македония, защото революционният дух е жив и борбата за нашата родина продължава, се казва в изявлението на ВМРО-ДПМНЕ.“ - казват още северномакедонските управляващи.
Припомняме, на 23 октомври 1893 г. шестима млади българи – Дамян Груев, Христо Татарчев, Петър Попарсов, Христо Батанджиев, Антон Димитров и Иван Хаджиниколов – поставят основите на организацията, останала в историята като Вътрешна македонска революционна организация (ВМРО). Основната цел на ВМРО е извоюване на автономия за Македония и Одринска Тракия като преходен етап към присъединяването им към България.
„Разисква се дълго върху целта на тази организация и сетне се спряхме върху автономията на Македония с предимство на българския елемент. Не можахме да възприемем гледището за пряко присъединяване на Македония към България, защото виждахме, че тук ще срещнем големи мъчнотии поради противодействието на Великите сили и аспирациите на съседните малки държави и Турция. Минаваше ни през ума, че една автономна Македония сетне би могла по-лесно да се съедини с България, а в краен случай, ако това не се постигне, че може да послужи като обединително звено на една федерация на балканските народи.“ - пише Христо Татарчев в своите спомени.
От 2007 г. насам в РСМ 23 октомври се отбелязва като Ден на македонската революционна борба. /БГНЕС
Следете с Фактор
Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген
- 20:50, 23 Ноември, 2024
ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов ще откаже номинация за премиер, ако оглави НС
- 20:38, 23 Ноември, 2024
Мартин Димитров: Няма разцепление в ПП-ДБ - обяснихме, че ще гласуваме различно
- 20:12, 23 Ноември, 2024
Още от Свят
Бившият лидер на "Сириза" Стефанос Каселакис създаде нова партия
Той обяви ангажимент за силна, независима съдебна система и справедливо, приобщаващо общество
Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген
Орбан отбеляза, че са проведени важни разговори с вътрешните министри на Австрия, България, Унгария и Румъния
САЩ остават ангажирани с „дипломатическо решение“ за кризата в Ливан
Лойд Остин потвърди ангажимента на САЩ за дипломатическа резолюция за Ливан