"Такъв тип гмуркания се провеждат с екип, който е отвън. С техник, лекар, оператор на барокамера", обясни в ефира на Нова телевизия водолазният инструктор Румяна Боева по повод трагедията с младия матрос Спас Пенчев, издъхнал по време на годишните медицински прегледи на водолазния състав на Военноморските сили с имитационни водолазни спускания.
"Винаги има аудио и визуална връзка с хората, които са вътре. Нищо не би могло да се обърка от техническа гледна точка в едно такова гмуркане", поясни Боева, която е с 40-годишен стаж като водолаз.
Запитана колко време прекарват в барокамерата по време на обучения водолазите, Боева отговори: "Според режима на излизане от дълбочина, между два и четири часа. Влизат двама, трима. Никога човек не е сам в барокамерата. Ако стане такъв инцидент, не може веднага да реагира екипът отвън, защото това е свързано с много технически неща, които трябва да се направят. Трябва да се свали налягането до 0 градуса, да се разхерметизира камерата. В противен случай... то просто е предписание, не може да се случи по друг начин. Няма как моментално да се спре, да се извади въздухът и да се разхерметизира камерата и да може да се окаже помощ на пострадалия", поясни още тя.
"Има индикатори, които, ако са налице, преди да влезеш там, се отлага съответната тренировка", коментира инцидента и президентът на КНСБ Пламен Димитров, който е завършил военноморско училище и бе следващият гост в студиото.
Винаги има аудио и визуална връзка с хората, които са вътре, заяви Румяна Боева
Фактор Фактор
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца