Взаимоотношенията в патриотичната коалиция никога не са се отличавали с особено спокойствие и разбирателство. Напротив, от самото й създаване сме свидетели и на остра размяна на реплики, и на различни политически позиции. И сега коалиционното единство е под въпрос, предаде БНР.
Временното затишие при патриотите се оказа предвестник на буря. Която вече започна да се разразява. Този път в ролята на препъни камък влезе една вътрешна причина - въпросът за подредбата на листата за европейските избори, и една външна - позицията по промените в Изборния кодекс.
Трите партии - къде по-явно, къде по-скрито, вече проявиха апетити към челното място в листата. Но липсата на официално признание кой да води коалиционна дружина, стана причина за нервни действия. Пръв настрани погледна лидерът на "Атака" Волен Сидеров, но консервативната коалиция с евродепутата Бареков, се разпадна, преди да е конструирана.
Вчера и НФСБ притиснаха партньорите си с ултиматум.
„Валери Симеонов да е водач на листа за Европейския парламент“, заяви зам.-председателят на НФСБ Борис Ячев.
Без да забравят първо да ги обвинят.
„Нашите структура с тревога наблюдаваха как останалите партии в рамките на обединени патриоти предприемат действия, които по-скоро сочат желание към самостоятелно явяване“, добави Ячев
В отсъствието на самия Валери Симеонов Ячев обяви, че е НФСБ е готово за явяване а изборите за Европарламент самостоятелно или с подкрепата на други парламентарни партии, сдружения, които не са в „Обединени патриоти“
Все пак си остави вратичка: „Ако се стигне отново до възраждане на разговорите в рамките на коалицията „Обединени патриоти“ или с други политически формации и сдружения, това (Валери Симеонов) ще бъде нашето предложение за водач на общата коалиционна листа.
Изявленията дойдоха буквално минути сред големия коалиционен съвет при премиера Бойко Борисов.
След него вицепремиерът и лидер на ВМРО и Красимир Каракачанов обяви, че за него по-добрият вариант е коалиция обединени патриоти да се яви заедно на изборите. Констатациите му не бяха оспорени от присъстващия Волен Сидеров. Но предложението за провеждане на вътрешен вот срещна отпорът на НФСБ.
Юлиян Ангелов каза, че трябва да се запази формулата „Обединени патриоти“, като един от вариантите, който може да реши това са вътрешни избори, който да определи кой да води листата.
Ячев обаче настоя първо да има разговори, но след като ги няма и в коалицията си говорили през медиите, не може да каже кое е добре и кое не.
Общото между трите партии обаче се оказа... властта. Както и да се явели, управленската коалиция щяла да остане здрава, непокътната и подкрепяна, декларираха вкупом представителите ѝ.
Но запазването на коалицията няма да започне с обща позиция по първото препятствие - Изборния кодекс.
Докато от ВМРО и "Атака" застанаха зад поправките на поправките – „за“ преференцията в стария ѝ вид и избор на нова Централна избирателна комисия, стана ясно, че НФСБ пак ще го играят соло. Поне по отношение на преференциите.
Следете с Фактор
Свят
Гигантски екран показа флага на Украйна при посещението на Путин в Казахстан
- 13:14, 28 Ноември, 2024
Улицата
Отсъствието на кмета Терзиев блокира заседанието на Столичния общински съвет
- 12:57, 28 Ноември, 2024
Свят
Срещу ядрен удар - в Атина приспособяват стари подземни тунели за бомбоубежища
- 12:51, 28 Ноември, 2024
Още от България
20 години България в НАТО – поглед към следващите 20
Доклад на Михаил Найденов, експерт по национална сигурност, изнесен на проведената на 26 и 27 ноември в СУ „Климент Охридски“ научна конференция, част от проекта „Създаваме сигурност, засилваме единството, споделяме ценности: 20 години България в НАТО“
Пеевски: Това в парламента е свършило, тези хора не осъзнават дневния ред
В парламента се прави пореден опит да бъде избран председател
Отново Назарян, Кирилов, Киселова и Петров се борят за председателския пост в НС
От БСП по-рано призоваха всички партии да оттеглят кандидатите си и да предложат нови